Naga MarketsDAX to jeden z najpopularniejszych indeksów na świecie. Notowany jest na Frankfurckiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Praktycznie codziennie występuje bardzo duża zmienność dająca wiele okazji tradingowych.


Podsumowanie sesji 16.12.2019

DAX zyskał na początku tygodnia solidne 0,94% i była to trzecia z rzędu sesja wzrostowa, sentyment z poprzedniego tygodnia zostaje utrzymany przy akompaniamencie ATH za oceanem. Tymczasem w poniedziałek na rynki spłynęła paczka danych PMI zarówno w gospodarki niemieckiej jak i całej strefy Euro. Tradycyjnie słabszy PMI dla przemysłu w Niemczech w porównaniu do usług. Odczyty wyniosły odpowiednio 43,4 vs. 44,6pkt oraz 52 vs 51,7 pkt. Dla strefy euro obydwa wskaźniki znajdują się powyżej bariery 50 pkt.

Wśród komponentów indeksu DAX najlepszy wynik zanotowała spółka Deutsche Bank, która zyskała 3,56% a tymczasem spółka Wirecard wzrosła o 3,16%. Najsłabiej wypadł Volkswagen tracąc 0,58% natomiast Infineon Technologies stracił 0,12%. Łączna liczba spółek wzrostowych przewyższyła ilość spółek tracących notowanych na Giełdzie we Frankfurcie wynikiem 525 do 172, a 59 z nich zakończyły sesję bez zmian.

Capital.com
Capital.com: handluj złotem z niskim spreadem (0.20$) i bez prowizji! SPRAWDŹ NAS

DAX Intraday

Wczorajsze otwarcie wypadło z luką do góry i ta tendencja była kontynuowana w przeciągu sesji. Wyboru nie dawał SP500, który ustawicznie rósł. Dzisiaj DAX wygląda odmiennie – luka w dół po czym przejście pod dzienny piwot 13 385 pkt z naruszeniem wzrostowej linii trendu. Zmienność w poniedziałek “siadła” więc mamy dziś do czynienia z wąsko rozstawionymi liniami piwot, należy być bardziej ostrożnym. Lokalne wsparcie S1 13 340 pkt, pod presją może być także weekendowa luka kilkanaście pkt niżej. Powrót nad DP będzie traktowany przeze mnie jako jako szansa na wyższy szczyt – w tym lokalny R1 13 350 pkt.

dax m30

Patrząc szerzej z interwału H4 zwróciłbym uwagę na poziomy 13 380 pkt czyli listopadowy, wybity szczyt oraz 13 300 pkt. Ten drugi to najwyższe zamknięcie w tej szerokiej konsolidacji w ubiegłym miesiącu i może teraz działać jak magnes. Gdyby cena szybko nie powróciła ponad 13 380 pkt możemy mieć do czynienia z kształtowaniem podwójnego szczytu. Na koniec należy pamiętać o okresie wygasania kontraktów na instrumenty pochodne, co zwyczajowo utrudnia spekulację.

dax h4Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here