Naga MarketsProdukcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zmniejszyła się w czerwcu br. o 2,7% r/r, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowana spadek o 5,9%.

– Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 2,7% wyższym niż w analogicznym miesiącu poprzedniego roku i o 2% niższym w porównaniu z majem br. – czytamy w komunikacie.

Dwunastu analityków ankietowanych przez ISBnews szacowało, że produkcja sprzedana przemysłu odnotowała od 1% do 6,5% wzrostu r/r przy średniej w wysokości 2,64% wzrostu r/r w czerwcu br. wobec wzrostu o 7,7% r/r w maju br.

Narastająco w styczniu-czerwcu br. wzrost produkcji przemysłowej wyniósł 5,1% r/r.

Produkcja przemysłowa spadła w 20 z 34 działów przemysłu

Spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 20 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) w czerwcu 2019 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

W czerwcu br. produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 2,7% w porównaniu z czerwcem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 6,7%, natomiast w porównaniu z majem br. spadła o 5,9%. W okresie styczeń-czerwiec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 5,1% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 6,2%.

– W większości głównych grupowań przemysłowych w czerwcu br. odnotowano spadek produkcji w skali roku. Produkcja dóbr zaopatrzeniowych spadła o 5,3%, dóbr inwestycyjnych – o 3,6%, dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 3,3% a konsumpcyjnych nietrwałych – o 1%. Zwiększyła się natomiast nieznacznie produkcja dóbr związanych z energią – o 0,8% – czytamy w komunikacie.

– Według wstępnych danych w czerwcu br., w stosunku do czerwca ub. roku, spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 20 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji odzieży – 13,5%, metali – o 11,1%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 10,7%, w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 8,5%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 7,4%, mebli – o 6,2%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 6,0% – czytamy dalej.

Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem ub. roku, wystąpił w 14 działach, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 11,1%, napojów – o 6,6%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 3,5%, urządzeń elektrycznych – o 2,7%, podał też Urząd.

Ceny producentów wzrosły o 0,6% r/r w VI, konsensus: +0,7%

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) wzrosły w czerwcu r. o 0,6% w ujęciu rocznym (wobec wzrostu o 1,4% r/r w maju 2019 r.), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

W ujęciu miesięcznym ceny w czerwcu spadły o 0,4%.

Analitycy ankietowani przez ISBnews spodziewali się, że w przypadku cen producentów w czerwcu 2019 r. odnotowaliśmy od 0,3% wzrostu r/r do 1,2% r/r wzrostu, przy średniej na poziomie 0,7% r/r.

GUS podał też, że ceny produkcji budowlano-montażowej w czerwcu 2019 r. wzrosły o 3,7% w ujęciu rocznym oraz wzrosły o 0,3% w ujęciu miesięcznym.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here