Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


Po godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował rezultaty inflacji konsumenckiej (CPI). Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2019 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,3% (w tym towarów – o 0,4%, i usług – o 0,2%).

Te artykuły również Cię zainteresują
W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,7% (w tym usług – o 2,7% i towarów – o 1,3%). Oznacza to, że w marcu 2019 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znajdował się w granicach odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5% +/- 1 p. proc.).

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych (zmiana w % do okresu poprzedniego) | Źródło: GUS
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych (zmiana w % do okresu poprzedniego) | Źródło: GUS

Konsumenci obawiają się wzrostu cen w znacznie większym stopniu niż wynika to z planów producentów

Niemal równocześnie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) opublikowało także najnowsze wyniki Wskaźnika Przyszłej Inflacji (WPI), prognozującego z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych. Jego wartośś utrzymała się w kwietniu 2019 roku na niezmienionym poziomie.

Systematyczne ograniczanie presji inflacyjnej obserwujemy od sierpnia ubiegłego roku. Do tej pory wynikało ono głównie z dwóch najistotniejszych powodów: zagrożenia spowolnieniem w gospodarkach europejskich, w tym zwłaszcza w gospodarce niemieckiej oraz wycofaniem się rządu z planowanych wcześniej podwyżek cen energii elektrycznej. Do czynników, które nadal stanowią zagrożenie dla przyszłej stabilności cen konsumpcyjnych należą przede wszystkim relatywnie wysokie i wciąż rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej, stopniowe osłabianie się wartości złotego względem dolara i euro oraz działania rządu pobudzające krótkookresowo konsumpcję, w tym zwłaszcza spożycie indywidualne gospodarstw domowych, gdzie skłonność do konsumpcji jest względnie wysoka. – czytamy w raporcie.

Spośród siedmiu składowych wskaźnika w tym miesiącu trzy działały w kierunku nasilenia presji inflacyjnej, zaś cztery w kierunku jej ograniczenia.

BIEC zaznacza także, że konsumenci obawiają się podwyżek w znacznie większym stopniu niż wynika to z planów producentów. Co prawda, niemal wszystkie branże (21 spośród 22) deklarują w najbliższym czasie wzrost cen na swe produkty, z czego najsilniejsze wzrosty wyrażają firmy przetwórstwa ropy naftowej i koksu, jednak niepewność co do wielkości popytu nakazuje im umiarkowaną ostrożność.

Polski złoty (PLN) coraz silniejszy

Spoglądając na notowania pary walutowej USD/PLN zauważymy, że niemal odp oczątku kwietnia br. polski złoty systematycznie umacnia się wobec dolara amerykańskiego. Wskutek tej deprecjacji USD rynek pokonał już niezwykle istotne wsparcie  w rejonie 3,8130 i dotarł w okolice 3,78 zł, gdzie pod koniec minionego tygodnia pojawiła się niewielka reakcja popytowa.

Reakcja ta okazuje się być jednak tylko chwilowa, gdyż z początkiem nowego tygodnia znów obserwujemy deprecjację kursu dolara wobec polskiego złotego. Niewykluczone więc, że w najbliższym czasie poziom ten zostanie pokonany. Trwałe pokonanie tego wsparcia mogłoby otworzyć drogę do dalszych spadków nawet w okolice 3.74 zł.

7 kroków jak zbudować swoja strategię inwestycyjną – zapisz się na bezpłatny webinar

USDPLN
USDPLN H4

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPre-Market: Oczekiwanie na dalszy rozwój rozmów UE – US, przygotowanie do sesji US
Następny artykułKurs funta (GBP) dolara (USD) w konsolidacji, podobnie na EUR/GBP
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here