Naga MarketsBill Gross |źródło: www.bloomberg.com

Bill Gross, jeden z najbardziej uznanych autorytetów w dziedzinie handlu obligacjami rządowymi, współtwórca PIMCO, a obecnie zarządzający funduszem Janus Henderson wieszczy początek rynku niedźwiedzia po tym, gdy rentowności amerykańskich dwudziestopięciolatek kontynuują wzrosty. 


Ze zdaniem Grossa liczy się spora grupa osób, wśród których znajdziemy zarówno inwestorów detalicznych jak i menedżerów funduszy wartych setki milionów dolarów. Nic dziwnego, że tweet opublikowany 9 stycznia przez Janus Henderson wywołał niewielką burzę na Wall Street:

Traktowana jako rynkowy benchmark krzywa rentowności dziesięcioletnich obligacji rządu Stanów Zjednoczonych zakończyła wczoraj sesję niemal testując poziom 2,6%. Rentowności tych papierów znajdują się więc na najwyższym poziomie od marca zeszłego roku. Co więcej, Amerykanie zamierzają w najbliższych dniach przeprowadzić serię aukcji w trakcie których na rynek mają dostać się obligacje warte 56 miliardów USD. Zdaniem ekspertów obecna sytuacja na rynku długu wskazuje na jedno – inwestorzy instytucjonalni zbierają gotówkę by wejść w posiadanie nowej serii obligacji.

BoJ jako katalizator? 

Wzrost rentowności obligacji zdaje się przyspieszać od minionego wtorku, kiedy to japoński bank centralny zdecydował się okroić swój skup krajowego długu. Wielu analityków widzi w tym kroku pierwszą jaskółkę nadchodzących zmian w retoryce BoJ, który zacznie zacieśniać swoją ultraluźną politykę monetarną. Proces zwijania programu skupu aktywów rozpoczęło w minionym roku EBC.

Emocje studzi Viraj Patel. Zdaniem analityka ING niedźwiedzie zmiany na rynku mogą zajść dopiero w momencie gdy popularne dziesięciolatki nie przetestują poziomu 3% rentowności. Wykres S&P500 zdaje się to potwierdzać – początek 2018 roku dla amerykańskiego indeksu jest najlepszym spośród wszystkich od końca lat .80.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here