Naga MarketsFlaga rosjiBank Centralny Rosji stosunkowo regularnie dokonuje zmian poziomu swoich stóp procentowych. Tylko w trakcie ostatnich 51 posiedzeń tj. od marca 2014 roku stopy proc. zmieniono aż 29 razy. Od stycznia 2015 roku dokonywano ich niemal regularnych obniżek, dzięki czemu główna stopa proc. została obniżona z 17% w grudniu 2014 r. do 6% obecnie. Wiele wskazuje także na to, że już w przyszłym tygodniu bank po raz kolejny poluzuje swoją politykę pieniężną.

  • Gubernator Banku Rosji wskazuje na konieczność większej obniżki stóp proc.

Bank Rosji sygnalizuje konieczność obniżki stóp proc.

Gubernator Banku Rosji Elwira Nabiullina wskazała na konieczność większego niż normalnie obniżenia stóp procentowych podczas spotkania banku centralnego w przyszłym tygodniu, podkreślając, że luzowanie polityki pieniężnej jest obecnie “głównym rozwiązaniem”.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Patrzymy na różne scenariusze gospodarcze i zastanawiamy się, ile miejsca mamy na złagodzenie polityki pieniężnej i jakie kroki powinniśmy podjąć – powiedziała Nabiullina.

Na przestrzeni ostatnich lat bank centralny zazwyczaj opowiadał się za zmianami poziomu stóp o 25 punktów bazowych, ale od czasu do czasu były to zmiany na poziomie pół punktu procentowego. Historia zna jednak sytuacje, w których Bank Rosji decydował się na o wiele większe zmiany. W grudniu 2014 r. dokonał on bowiem aż dwóch podwyżek stóp procentowych, z których pierwsza wynosiła 1 punkt procentowy a druga aż 6,5 punktu procentowego, co łącznie dało wzrost stopy proc. z 9,5% do 17%.

Wydaje się jednak raczej mało prawdopodobne, by w obecnej sytuacji stopy proc. miały zostać obniżone o podobną wartość. Konsensus rynkowy zakłada, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy stopy proc. zostaną obniżone o 0,75 punktu procentowego.

– To silnie gołębia zmiana w komunikacji – powiedział Dmitrij Dolgin, główny ekonomista ING Banku w Moskwie dodając, że 100-200 punktów bazowych jest nadal mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę oczekiwania inflacyjne, ale 50 punktów bazowych nie jest wykluczone.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPGE zmniejszy wydatki na sponsoring o 27 mln zł w 2020 r.
Następny artykułPolska i Węgry dwa bratanki. Inflacja największa w całej Unii Europejskiej
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here