Naga MarketsNowoczesna piramida przy zachodzie SłońcaSąd federalny w Nowym Jorku nakazał Gelfman Blueprint, Inc. (GBI) oraz dyrektorowi generalnemu tej firmy Nicholasowi Gelfmanowi, zapłacić ponad 2,5 miliona dolarów za prowadzenie piramidy finansowej (tzw. schematu Ponziego), wynika z oficjalnego komunikatu opublikowanego 18 października.

GBI ma swoją siedzibę w Nowym Jorku, a początki korporacji sięgają 2014 roku.Firma działała jako fundusz hedgingowy Bitcoin (BTC). Na swojej stronie internetowej chwali się, iż do 2015 r. miała już 85 klientów i zarządzała BTC w liczbie 2367.

Cudowny algorytm “Jigsaw”

Postanowienie amerykańskiego Sądu stanowi kontynuację wstępnych działań CFTC w celu egzekwowania przepisów dotyczących zwalczania nadużyć finansowych. Działania przeciwko GBI rozpoczęły się we wrześniu 2017 r. CFTC zarzuca GBI prowadzenie piramidy finansowej w latach 2014 – 2016 r., gdzie inwestorzy informowani byli o opracowaniu algorytmu komputerowego o nazwie “Jigsaw”, który rzekomo pozwalał uzyskiwać znaczne zwroty z inwestycji.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem, GBI z Gelfmanem na czele w nieuczciwy sposób pozyskali ponad 600 tysięcy dolarów od co najmniej 80 klientów. Oskarżeni przedstawiali inwestorom fałszywe raporty z wyników, gdzie wykazywane były zyski z transakcji na bitcoinie. W rzeczywistości jednak zapisy z konta systemu Jigsaw ujawniały jedynie niezbyt częsty i nierentowy handel. Ponadto, Gelfman w celu ukrycia strat w handlu oraz sprzeniewierzenia środków w schemacie Ponziego, wykorzystał komputerową sztuczkę, dzięki której rzekomo utracone zostały niemal wszystkie fundusze klientów.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Kolejne zwycięstwo CFTC

“Ta sprawa oznacza kolejne zwycięstwo Komisji (CFTC) w dziedzinie egzekwowania wirtualnej waluty. Jak pokazuje szereg spraw, Komisja jest zdeterminowana do identyfikacji czarnych charakterów działających na rynkach kryptowalut i pociągania ich do odpowiedzialności” – komentował James McDonald, dyrektor wykonawczy CFTC.

Zobacz też: CFTC pod rządami Trumpa ukarało firmy na łącznie $900 mln

Wyrok Sądu obciąża GBI i Gelfmana do za zapłacenia ponad 2,5 miliona dolarów cywilnych kar pieniężnych i rekompensat. GBI i Gelfman są zobowiązani do zapłaty 554.344,48 USD i 492.064,53 USD z tytułu rekompensat za utracone środki klientów oraz 1,854 mln i  ponad 177 tysięcy dolarów z tytułu kar cywilnych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here