Naga MarketsAkcje spółki Sanok RCNotowany na GPW globalny wytwórca elementów gumowych – Grupa Sanok Rubber – ma za sobą bardzo udany kwartał, będący wynikiem efektywności operacyjnej, rozważnej polityki kosztowej oraz wzrostu zamówień i powrotu do poziomu przychodów zgodnego z oczekiwaniami Zarządu.

Wybrane skonsolidowane dane finansowe:

Te artykuły również Cię zainteresują
Grupa Sanok Rubber Company wypracowała w trzecim kwartale 2020 roku istotny wzrost rentowności sprzedaży, dzięki czemu przy podobnym poziomie przychodów wynik EBITDA zwiększył się o blisko 88% w ujęciu rok do roku, do 40,2 mln zł. Zysk netto wzrósł o 137% rdr, do 20,0 mln zł, a przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej były na historycznie najwyższym poziomie, osiągając niemalże 48,8 mln zł.

Patrząc łącznie na pierwsze dziewięć miesięcy tego roku, trzeci kwartał zniwelował w dużym stopniu efekt zawirowań w otoczeniu biznesowym z pierwszego półrocza. O ile za okres trzech kwartałów 2020 roku przychody i zysk netto są 12-13% na minusie w ujęciu rok do roku, o tyle wynik EBITDA znajduje się już ponad 12% na plusie rdr (dla porównania – spadek o 42% rdr w II kw.). Dalsza rozważna polityka kosztowa i operacyjna, mająca na celu poprawę efektowności i płynności finansowej, a w konsekwencji pozytywnie wpływając na poziom generowanej gotówki, ma odzwierciedlenie w operacyjnym cash flow, który przekroczył 106 mln zł (+90% rdr).

– Sygnalizowaliśmy, że po słabym, pandemicznym drugim kwartale, powinniśmy wejść na powolną ścieżkę wzrostu. Stabilizacja zamówień wraz z ożywieniem koniunktury u naszych klientów, szczególnie z branży motoryzacyjnej (segment automotive oraz w dużej części segment mieszanek), przełożyły się na powrót przychodów do poziomu sprzed roku. Dzięki determinacji w maksymalizowaniu efektywności działalności wypracowaliśmy znaczne wzrosty realizowanych wyników na wszystkich poziomach. Otoczenie wciąż jest trudne, dlatego tym bardziej cieszy nas skala wypracowanej poprawy rezultatów nie tylko wobec drugiego kwartału, ale także w ujęciu rok do roku – wskazuje Piotr Szamburski, Prezes Zarządu Sanok Rubber Company S.A.

Powrót gospodarek do pełniejszego funkcjonowania po okresie lockdownu sprawiło, że od sierpnia br. Sanok Rubber pracuje w normalnym trybie, bez obniżonego wymiaru czasu pracy do 80% – tryb ten został wprowadzony dla większości pracowników zakładu w Sanoku od maja do lipca br. z powodu negatywnego wpływu pandemii na rynki zbytu.

Należy zwrócić również uwagę na to, że na koniec września br. Grupa Sanok Rubber Company zredukowała wartość kapitału pracującego, generując rekordowy operacyjny cash flow (wspomniane ponad 106 mln zł w okresie trzech kwartałów br.), co przełożyło się na bezpieczny poziom środków pieniężnych 130,7 mln zł (+63% rdr).

– Solidny poziom płynności i zasobów finansowych wynika z rozważnej polityki wydatkowej i optymalizacji operacyjnej, co w naturalny sposób kontynuujemy w kolejnych miesiącach. Podtrzymujemy jednocześnie poziom CAPEX-u na maksymalnym poziomie 50-55 mln zł w całym roku 2020, z czego 37 mln zł wydaliśmy w trzech kwartałach bieżącego roku. Konsekwentnie utrzymujemy bezpieczny poziom wskaźnika długu netto do EBITDA, co jest dobrym fundamentem rozwoju w różnych możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji rynkowej – wskazuje Piotr Dołęga, Członek Zarządu ds. Finansowych w Sanok Rubber Company S.A.

Warto zauważyć, że Grupa Sanok Rubber Company weszła w rok 2020 kontynuując optymalizację działalności, co było odpowiedzią na wysokie ceny surowców i rosnące koszty pracy, cykliczność koniunktury na rynku automotive oraz przejściowe obniżenie ogólnej rentowności poprzez „pokoleniową” zmianę kontraktów motoryzacyjnych. Grupa uruchomiła produkcję zaawansowanych wyrobów dla zupełnie nowych modeli samochodów, co należy postrzegać jako czynnik wzrostowy w perspektywie długoterminowej. Sanok Rubber skupia się na działalności biznesowej, ale również wspiera lokalną społeczność – w tym w walce z pandemią koronawirusa. W bieżącym roku – pomimo dużych wyzwań biznesowych – ufundowała respirator oraz inne urządzenia medyczne.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułBanki zaakceptowały propozycje układowe Work Service
Następny artykułSceptycyzm wobec WIG20, pretekst do spadków na CAC40. Wyjątkowy optymizm na rynku ropy – sentyment CMC Markets
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here