Naga Markets

Grupa Orlen zakontraktowała min.  2,17 GW obowiązku mocowego w aukcji na 2026Warszawa, 16.12.2021 (ISBnews) – Grupa Orlen zakontraktowała co najmniej 2,17 GW obowiązku mocowego w aukcji głównej na rok dostaw 2026, podał PKN Orlen. Przychody grupy z tytułu zawartych umów mocowych mogą wynieść łącznie co najmniej 7,9 mld zł przez 17 lat.

“Spośród minimum 18 zakontraktowanych jednostek Grupy Orlen, dwa planowane nowe bloki gazowo-parowe w Ostrołęce (obowiązek mocowy ok. 696 MW) i Grudziądzu (obowiązek mocowy ok. 518 MW) uzyskają kontrakty 17-letnie. Aukcja zakończyła się z ceną zamknięcia mieszczącą się w przedziale 367,05-400,4 zł/kW/rok” – czytamy w komunikacie.Pozostałe obiekty Grupy Orlen zgłoszone do aukcji głównej to: blok gazowo-parowy we Włocławku, Elektrownia Szczytowo-Pompowa Żydowo, małe elektrownie wodne, Elektrownia Wodna Włocławek czy Elektrownia Ostrołęka B (wykorzystanie biomasy) oraz kilkanaście jednostek redukcji popytu tzw. DSR.

“Rozwój energetyki gazowej to jeden z ważnych kierunków w Strategii Orlen2030. W związku z udziałem nowoczesnych bloków gazowych Grupy Orlen w tegorocznej aukcji głównej rynku mocy, kierunek ten zyska kolejne solidne podstawy biznesowe. Uzyskanie wieloletnich umów mocowych dla planowanych w Ostrołęce i Grudziądzu bloków gazowo-parowych jest też istotne z perspektywy zachowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Nowe, niskoemisyjne, elastyczne źródła gazowe będą uzupełniały odnawialne źródła energii i pozwolą na ich dalszy dynamiczny rozwój” – skomentował prezes Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

Wcześniej Energa – należąca do grupy kapitałowej PKN Orlen – podała, że zakontraktowała łącznie co najmniej 1 901,059 MW obowiązku mocowego dla swoich jednostek w tej aukcji.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) podały dziś, że aukcja główna na rok dostaw 2026 zakończyła się w rundzie 1. Wstępne wyniki aukcji zostaną ogłoszone w terminie trzech dni roboczych od dnia aukcji. Ostateczne wyniki ogłosi Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w pierwszym dniu roboczym następującym po 21. dniu od dnia zakończenia aukcji mocy.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnewsChcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here