Naga MarketsGrupa Mercator Medical będąca producentem rękawic medycznych i dystrybutorem materiałów medycznych jednorazowego użytku odnotowała w pierwszym półroczu 2018 roku spektakularny wzrost wyników finansowych i rentowności. W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, przychody grupy wzrosły bowiem o 19%, do 177,4 mln PLN, dzięki czemu wynik EBITDA wzrósł o 165%, do 15,8 mln PLN, co jest wynikiem o niemal 10% lepszym od rezultatu za cały ubiegły rok.


W samym tylko drugim kwartale br. wynik EBITDA wzrósł rdr aż o 268% do 8,1 mln zł. W tym czasie rentowność wzrosła do 9,2% z 2,9% raportowanego przed rokiem. Za tak znaczny wzrost odpowiadają w dużej mierze inwestycje rozwojowe realizowane przez Grupę Mecator, takie jak m.in. o kończąca się budowa fabryki rękawic nitynowych oraz podjęte inicjatywy maksymalizujące efektywność działalności i korzystne zmiany w otoczeniu biznesowym (głównie ceny lateksu i gotowych rękawic).

Te artykuły również Cię zainteresują
„Warto zauważyć, że wynik EBITDA drugiego kwartału jest wyższy o 28% od rezultatu analogicznego okresu dotychczas rekordowego roku 2016. To w najlepszy sposób obrazuje realizację ścieżki naszego wzrostu, pomimo że w I połowie 2018 roku produkcja z nowego zakładu w Tajlandii nie była jeszcze w pełni efektywna” – podkreśla Witold Kruszewski, członek zarządu ds. finansowych w Mercator Medical S.A.

„Co więcej, moglibyśmy wykazać w naszym sprawozdaniu okresowym wyższe skonsolidowane przychody, ale wykorzystaliśmy sytuację rynkową i większą część naszej produkcji przekierowaliśmy do własnej dystrybucji, co w naturalny sposób zwiększyło wyłączenia konsolidacyjne. Jednocześnie nieporównywalny rok do roku jest wynik netto” – dodaje.

Mowa tu o czysto księgowej aktualizacji wyceny kredytu na finalizowaną rozbudowę zakładu w Tajlandii. Mimo, że w pierwszym półroczu 2017 roku dodatnie różnice kursowe oraz wycena instrumentów zabezpieczających przepływy miały wartość 1,0 mln PLN, to w pierwszej połowie bieżącego roku stały się ujemne (1,4 mln PLN), co oznacza realnie zmianę w ujęciu księgowym o aż 2,4 mln PLN rok do roku.

„Dolar umocnił się w drugim kwartale bieżącego roku, natomiast gdy się osłabi, zaksięgujemy dodatnią aktualizację wyceny kredytu w Tajlandii. Generalnie nie stosujemy w tym zakresie instrumentów hedgingowych, gdyż w długim terminie takie niegotówkowe zdarzenia praktycznie nie mają znaczenia, a używanie tych instrumentów kosztuje” – wyjaśnia Witold Kruszewski.

Warto także zwrócić uwagę, iż poprzez zwiększenie wartości kapitału obrotowego o łącznie 36,8 mln PLN doszło w pierwszym półroczu 2018 r. do powstania ujemnego przepływu gotówkowo z działalności operacyjnej (-19,8 mln PLN).

„Nasze wskaźniki płynności i zadłużenia utrzymujemy na bezpiecznych poziomach, w pełni akceptowanych przez instytucje finansowe” – wyjaśnia CFO Witold Kruszewski.

Spoglądając na notowania Mercator zauważymy, iż pomimo dobrych wyników finansowych, od kilku dni kurs oscyluje w okolicy dolnego ograniczenia trwającej od grudnia ub.r. konsolidacji. Jeżeli wsparcie to zostanie pokonane, (przynajmniej z technicznego punktu widzenia) spodziewać moglibyśmy się natomiast dalszej deprecjacji, dla której realnym zasięgiem okazują się nawet okolice 14 zł.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułJustin Bennett wskazuje cel dla EUR/USD
Następny artykułKryptotrading – analiza najpopularniejszych walut, 29 sierpnia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here