Naga MarketsGrupa Mercator Medical będąca producentem rękawic medycznych i dystrybutorem materiałów medycznych jednorazowego użytku odnotowała w pierwszym półroczu 2018 roku spektakularny wzrost wyników finansowych i rentowności. W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, przychody grupy wzrosły bowiem o 19%, do 177,4 mln PLN, dzięki czemu wynik EBITDA wzrósł o 165%, do 15,8 mln PLN, co jest wynikiem o niemal 10% lepszym od rezultatu za cały ubiegły rok.


W samym tylko drugim kwartale br. wynik EBITDA wzrósł rdr aż o 268% do 8,1 mln zł. W tym czasie rentowność wzrosła do 9,2% z 2,9% raportowanego przed rokiem. Za tak znaczny wzrost odpowiadają w dużej mierze inwestycje rozwojowe realizowane przez Grupę Mecator, takie jak m.in. o kończąca się budowa fabryki rękawic nitynowych oraz podjęte inicjatywy maksymalizujące efektywność działalności i korzystne zmiany w otoczeniu biznesowym (głównie ceny lateksu i gotowych rękawic).

„Warto zauważyć, że wynik EBITDA drugiego kwartału jest wyższy o 28% od rezultatu analogicznego okresu dotychczas rekordowego roku 2016. To w najlepszy sposób obrazuje realizację ścieżki naszego wzrostu, pomimo że w I połowie 2018 roku produkcja z nowego zakładu w Tajlandii nie była jeszcze w pełni efektywna” – podkreśla Witold Kruszewski, członek zarządu ds. finansowych w Mercator Medical S.A.

„Co więcej, moglibyśmy wykazać w naszym sprawozdaniu okresowym wyższe skonsolidowane przychody, ale wykorzystaliśmy sytuację rynkową i większą część naszej produkcji przekierowaliśmy do własnej dystrybucji, co w naturalny sposób zwiększyło wyłączenia konsolidacyjne. Jednocześnie nieporównywalny rok do roku jest wynik netto” – dodaje.

Mowa tu o czysto księgowej aktualizacji wyceny kredytu na finalizowaną rozbudowę zakładu w Tajlandii. Mimo, że w pierwszym półroczu 2017 roku dodatnie różnice kursowe oraz wycena instrumentów zabezpieczających przepływy miały wartość 1,0 mln PLN, to w pierwszej połowie bieżącego roku stały się ujemne (1,4 mln PLN), co oznacza realnie zmianę w ujęciu księgowym o aż 2,4 mln PLN rok do roku.

„Dolar umocnił się w drugim kwartale bieżącego roku, natomiast gdy się osłabi, zaksięgujemy dodatnią aktualizację wyceny kredytu w Tajlandii. Generalnie nie stosujemy w tym zakresie instrumentów hedgingowych, gdyż w długim terminie takie niegotówkowe zdarzenia praktycznie nie mają znaczenia, a używanie tych instrumentów kosztuje” – wyjaśnia Witold Kruszewski.

Warto także zwrócić uwagę, iż poprzez zwiększenie wartości kapitału obrotowego o łącznie 36,8 mln PLN doszło w pierwszym półroczu 2018 r. do powstania ujemnego przepływu gotówkowo z działalności operacyjnej (-19,8 mln PLN).

„Nasze wskaźniki płynności i zadłużenia utrzymujemy na bezpiecznych poziomach, w pełni akceptowanych przez instytucje finansowe” – wyjaśnia CFO Witold Kruszewski.

Spoglądając na notowania Mercator zauważymy, iż pomimo dobrych wyników finansowych, od kilku dni kurs oscyluje w okolicy dolnego ograniczenia trwającej od grudnia ub.r. konsolidacji. Jeżeli wsparcie to zostanie pokonane, (przynajmniej z technicznego punktu widzenia) spodziewać moglibyśmy się natomiast dalszej deprecjacji, dla której realnym zasięgiem okazują się nawet okolice 14 zł.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułJustin Bennett wskazuje cel dla EUR/USD
Następny artykułKryptotrading – analiza najpopularniejszych walut, 29 sierpnia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here