Naga MarketsCzwartkowa sesja zakończyła się wzrostem głównym indeksów na Wall Street, które reagowały pozytywnie na ponownie pojawiające się przesłanki ws. podpisania pakietu odbudowy amerykańskiej gospodarki. Prezydent Donald Trump ogłosił, że negocjacje z Demokratami zaczynają być produktywne. Wśród spółek mocno wyróżniły się notowania IBM, który zyskał niemal 6% po publikacji informacji o wydzieleniu działu usług infrastrukturalnych w osobną spółkę. Koncern coraz mocniej angażuje się w przetwarzanie danych w chmurze, co staje się coraz bardziej zyskowne.

Wśród spółek mocno wyróżniły się notowania IBM

Pomimo nowych rekordów zakażeń koronawirusem na świecie (338 779 nowych przypadków) inwestorzy zdają się nie dyskontować czarnego scenariusza dla gospodarki, może to wynikać m.in. z faktu, że obecnie umiera zdecydowanie mniej osób niż podczas pierwszej, wiosennej fali pandemii.

Krajowi inwestorzy mocniej reagują na doniesienia w sprawie pandemii, gdyż statystyki w Polsce, a właściwie ich dynamiczny wzrost, zaczynają być niepokojące (niemal 4,3 tys. nowych zachorowań, 76 zgonów, rosnące obłożenie w szpitalach i większe zaangażowanie respiratorów). Ma to przełożenie na warszawskie indeksy, które wczoraj odnotowały spadki, pomimo silnych wzrostów spółek zaangażowanych w leczenie i ograniczanie wirusa (Mabion +7,2%, Biomed-Lublin +5,6%, Global Cosmed +23%, Harper Hygienic +19,7% i inni).

Inwestorzy z jednej strony mają obawy odnośnie odbicia gospodarczego w warunkach rosnących obostrzeń, z drugiej strony stawiają na podmioty, które mogą zyskać na produkcji rozwiązań używanych w walce z wirusem. Po sesji 3 spółki z indeksu WIG20 opublikowały komunikaty: JSW dokonało umorzenia certyfikatów inwestycyjnych w ramach Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego na kwotę 300 mln zł, spółka tłumaczy ten ruch potrzebą finansowania bieżącej działalności spółki, regulowania zobowiązań wobec kontrahentów oraz działalnością inwestycyjną.

Spółka zależna PGNiG, PGNiG Termika, zawiązała odpis w wysokości 389 mln zł w wyniku przeprowadzonego testu na utratę wartości posiadanego pakietu akcji Polskiej Grupy Górniczej. Grupa LPP opublikowała raport półroczny, z którego wynika, że w II kw. 2020/21 osiągnęła stratę wynoszącą 30,6 mln zł, a w analogicznym okresie 2019/20 zysk netto wynosił 32 mln zł.

WIG w układzie dziennym

Adam Dudoń

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

  1. Inwestorzy działają często emocjonalnie. Akurat LPP podało kilka pozytywnych wiadomości, jak dalsze plany inwestycyjne, prognozy na koniec roku. Spółka daje radę i przejdzie przez ten kryzys.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here