Naga MarketsSiedziba LotosGrupa Lotos i Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) uruchomią wspólny projekt badawczo-rozwojowy dotyczący ekologicznej produkcji wodoru, podało Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP).

Lotos i PSE uruchomią wspólny projekt badawczo-rozwojowy

“Jednym z wyzwań stojących na drodze do popularyzacji tego paliwa jest opracowanie efektywnej kosztowo i jak najmniej wpływającej na środowisko naturalne metody jego pozyskiwania. W ramach projektu spółek badane będzie wykorzystanie zasilanych z odnawialnych źródeł energii elektrolizerów służących do produkcji wodoru” – czytamy w komunikacie.

Elektrolizery przy użyciu energii elektrycznej rozkładają wodę na tlen i wodór. Dzięki wykorzystaniu OZE do ich zasilania, proces ten może przebiegać bezemisyjnie. Paliwo powstałe w ten sposób można będzie wykorzystać do celów transportowych, przemysłowych, a także, w przypadku wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną, do jej produkcji.

“Dzięki projektowi Lotosu i PSE możliwy będzie rozwój polskiego rynku wodoru i rozwiązań zeroemisyjnych, co jest szczególnie istotne w kontekście planowanego zwiększania udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski” – czytamy dalej.

Wcześniej Grupa Lotos podpisała list intencyjny z miastem Tczew na dostawy wodoru do napędu autobusów z ogniwami paliwowymi oraz zakończyła studium wykonalności terminala LNG małej skali w Gdańsku.

Te artykuły również Cię zainteresują

“Cieszę się, że spółki Skarbu Państwa nadzorowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych coraz częściej inwestują w rozwój nowych technologii. Wodór przez wielu ekspertów uznawany jest za paliwo przyszłości, jednak na drodze do jego popularyzacji stoi jeszcze szereg wyzwań – między innymi opracowanie efektywnej kosztowo i jak najmniej wpływającej na środowisko naturalne metody jego pozyskiwania. Współpraca Grupy Kapitałowej LOTOS i Polskich Sieci Elektroenergetycznych może pomóc w rozwiązaniu tego problemu, a także przyczynić się do zmniejszenia emisyjności polskiego sektora elektroenergetycznego” – skomentował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, cytowany w komunikacie.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 29,49 mld zł w 2019 r.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) są operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego w Polsce. Są właścicielem ponad 14 695 kilometrów linii oraz 106 stacji stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here