Naga Markets

Grupa JSW [JSW], LW Bogdanka [LWB] – Gorące spółki dniaSłaba reakcja rynku miała wczoraj miejsce na raport za IV kwartał JSW. Mimo, że spółka ma za sobą najlepszy rok w swojej historii i więcej gotówki niż wynosi jej giełdowa kapitalizacja, kurs podlega tendencji spadkowej. W IV kwartale 2022 r. JSW wypracowała 4,15 mld zł przychodów wobec 3,87 mld zł przed rokiem. Jeżeli jednak przyjmiemy, że giełda dyskontuje przyszłość, istotniejsza może okazać się dynamika wzrostu przychodów z kwartału na kwartał. Ta niestety jest ujemna i w IV kwartale przychody były niższe o blisko 20%. Możliwe zatem, że okres rekordów spółka ma właśnie za sobą i teraz trwa dyskontowanie gorszych czasów.

Podobnie ma się sprawa z wynikiem EBITDA, który rósł rok do roku o 17%, jednak w porównaniu z poprzednim kwartałem spadł aż o 37%. Także zysk netto spadł w ujęciu kwartalnym i to aż o 42%, mimo wzrostu rok do roku o 23%. Warto też zdać sobie sprawę, że mocne wyniki za 2022 rok to w dużej mierze efekt wysokich cen węgla w tym czasie, spowodowanych przez wybuch wojny. Przy niższych cenach, takie wyniki będą niemożliwe do utrzymania. Negatywny obraz wśród inwestorów dopełnia kwestia dzielenia się zyskiem.Walka pod oporem 

O ile koszt wynagrodzeń i premii wzrósł w minionym roku o 860 mln zł, to już dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami nie będzie. Możliwe jest za to ściągnięcie części zysku przez Skarb Państwa w formie specjalnego podatku. Na wykresie, po 13% korekcie, popyt ma problem z przełamaniem czytelnego oporu przy 48,50 zł.

Kontynuacja przeceny 

Wynikami za IV kwartał pochwaliła się wczoraj także Bogdanka. Tutaj jednak nie było większego zaskoczenia i wyniki wpisały się w rynkowy konsensus. LW Bogdanka odnotowała 134,63 mln zł skonsolidowanej straty netto w IV kw. 2022 r. wobec 130,68 mln zł zysku rok wcześniej. Strata operacyjna wyniosła 173,7 mln zł wobec 162,85 mln zł zysku rok wcześniej. Strata EBITDA sięgnęła 66,42 mln zł wobec 268,14 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 421,6 mln zł wobec 728,69 mln zł rok wcześniej. W całym 2022 r. spółka miała 175,64 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 306,96 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 2 451,72 mln zł w porównaniu z 2 449,2 mln zł rok wcześniej. Zysk EBITDA sięgnął 609,97 mln zł wobec 820,68 mln zł zysku w tym ujęciu rok wcześniej. Od 2 stycznia kurs spada już o 35% i nadal nie widać sygnałów zakończenia tego trendu.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

AVA TradeConotoxiaPoprzedni artykułPoranek z rynkami – waluty, bitcoin, surowce, DAX oraz metale 23.03.2023 [WIDEO]
Następny artykułForever Entertainment ma za sobą najlepszy rok w swojej historii – zapiski giełdowego spekulanta
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.