Naga MarketsGrupa Ciech rozbuduje moce produkcyjne szklistego krzemianu sodu do 240 tys. tonGrupa Ciech planuje uruchomienie w zakładzie w Żarach nowego pieca do wypalania szklistego krzemianu sodu do końca 2021 roku, podała spółka. Inwestycja o łącznej wartości ok. 80 mln zł zwiększy moce produkcyjne Ciechu w tym biznesie do ok. 240 tys. ton rocznie (z obecnych 180 tys. ton).

Grupa Ciech planuje uruchomienie nowego pieca do wypalania szklistego krzemianu sodu

Szklisty krzemian sodu to surowiec niezbędny do produkcji krzemionki strącanej, z której powstają m.in. nowoczesne, energooszczędne opony i kosmetyki. Inwestycja umocni pozycję Grupy Ciech jako największego dostawcy krzemianów w Europie, zaopatrującego w ten surowiec największe koncerny chemiczne. Inwestycja ma zwiększyć przychody biznesu krzemianowego o ok. 60 mln zł rocznie, podkreślono.

Te artykuły również Cię zainteresują
Prace budowlano-inwestycyjne mają rozpocząć się w marcu 2021 roku, a produkcja z nowego pieca o mocy ok. 100 tys. ton rocznie ruszy przed końcem br. Jednocześnie grupa ograniczy produkcję w starszych i mniej efektywnych piecach, a efekt netto nowej inwestycji na moce produkcyjne grupy wyniesie +60 tys. ton krzemianów rocznie. Nowy piec będzie charakteryzował się lepszymi parametrami wydajności i oszczędności paliwa, czyli gazu ziemnego, co dodatkowo pozwoli obniżyć emisję CO2 na tonę produktu o około 20% w porównaniu z dotychczasową technologią. Dodatkową zaletą inwestycji zwiększającą jej efektywność jest to, że częściowo wykorzysta istniejącą infrastrukturę, co wpłynie na optymalizację kosztów stałych zakładu w Żarach, wynika także z materiału.

“Decyzja o rozpoczęciu inwestycji w rozbudowę mocy produkcyjnych w obszarze krzemianów to kolejny krok w realizacji naszej strategii obecności w perspektywicznych segmentach, w których mamy mocną pozycję na międzynarodowych rynkach. Chcemy wykorzystać sprzyjającą koniunkturę rynkową, wynikającą z rosnącego popytu na krzemionkę strącaną. Ważnym argumentem w analizie poprzedzającej decyzję o inwestycji była także odporność biznesu krzemianowego na perturbacje wywołane przez pandemię. Naszą przewagą jest nie tylko wieloletnie doświadczenie na rynku krzemianów i renoma, jaką cieszymy się wśród naszych klientów, ale także synergie na poziomie grupy wynikające z dostępu do bardzo dobrej jakości sody kalcynowanej z zakładów Ciech, niezbędnej w procesie produkcji krzemianów” – powiedział prezes Dawid Jakubowicz, cytowany w komunikacie.

To kolejna rozbudowa mocy produkcyjnych Grupy Ciech w obszarze krzemianów – w latach 2016 i 2018 Ciech przeprowadził inwestycje w zakładach w Żarach i Iłowej. Po zakończeniu najnowszej inwestycji w Żarach, zdolności te wzrosną do 240 tys. ton rocznie. Obecnie w Europie obłożenie mocy produkcyjnych krzemianów jest na poziomie bliskim maksymalnego, a zdecydowana większość producentów wytwarza krzemiany sodu na własny użytek. Ciech zajmuje na europejskim rynku trzecią pozycję pod względem mocy produkcyjnych, a pierwszą pod względem wielkości sprzedaży. Grupa Ciech eksportuje również krzemiany do Azji i Ameryki Północnej.

“W czasie spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19, biznes produkcji krzemianów okazał się względnie odporny – poziom produkcji nie spadł poniżej 80% mocy. Obecnie wykorzystujemy pełne zdolności produkcyjne, a dodatkowe ilości krzemianów z nowego pieca w Żarach mamy już częściowo zakontraktowane” – dodał szef biznesu krzemianowego w Grupie Ciech Andrzej Dawidowski.

Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od 2005 r. Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie. Jego skonsolidowane przychody wyniosły 3,55 mld zł w 2019 r.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here