Naga MarketsGrupa Azoty zyskała prawie 16 procent. Krajowy WIG wzbił się na nowe szczytyZa nami mocne otwarcie października na krajowym rynku. W jego pierwszym pełnym tygodniu WIG20 zyskał 3,6% (+4,4% MTD) przy jedynie lekkich zwyżkach bazowych indeksów. Oczywiście pomogła środowa decyzja RPP o podwyżce bazowej stopy procentowej o 40pb. Decyzja, która wszystkich zaskoczyła, ale nie inwestorów, którzy już od dobrych kilku dni kupowali banki, a sektorowy indeks był zdecydowanie najlepszy od początku miesiąca po wrześniowym odpoczynku.

Grupa Azoty zyskała w ubiegłym tygodniu niemal 16%

W minionym tygodniu zyskał 9%, a pamiętajmy, że banki to ponad 30% kapitalizacji WIG20/WIG. Do banków doszła mocna energetyka (+7%) przy istnym rollercosterze na rynkach energii w Europie (krajowe ceny e.e. wciąż wyraźnie niższe niż na Zachodzie, co powinno dalej wspierać biznes wytwórców). Po galopujących cenach gazu, czwartek/piątek przyniósł już istotną korektę, ale 80 EUR/MWh na koniec tygodnia w odniesieniu do notowań TTF DA, to wciąż ponad 5x więcej niż rok temu.Dość ryzykownie więc inwestorzy postanowili wykorzystać przecenę gazu kupując akcje jego największego konsumenta czyli Grupy Azoty. Warto wspomnieć, że spółka z Tarnowa pozostawała relatywnie silna także w obliczu dynamicznie rosnących kosztów poddających w wątpliwość rentowność gł. segmentu nawozowego.

W skali tygodnia Azoty zyskały prawie 16% będąc jednym z najlepszych komponentów mWIG40. Liderem nieoczekiwanie okazał się Mabion (+23%). Cały mWIG40 zyskał 4,9% i już tylko niecałe 4% brakuje mu do ATH. Maruderzy tygodnia? To niewątpliwie LPP (-11%) straszące inwestorów po konferencji wynikowej za 2Q’21/22. Na rynku amerykańskim tydzień upłynął pod znakiem negocjacji ws. podniesienia limitu zadłużenia (tymczasowe porozumienie osiągnięto w czwartek) i bardzo słabych danych z amerykańskiego rynku pracy w piątek, gdzie zatrudnienie wzrosło o niecałe 200 tys. os. m/m vs 0,5 mln oczek. Rynek miał problem z interpretacją danych, ale indeksy na NYSE zakończyły tydzień czerwonym kolorem.

Dziś nastroje są neutralne po przeważających wzrostach w Azji. Inwestorzy przygotowują się na nowy sezon wyników za 3Q’21, który w Stanach rozpocznie się już w środę 13.10.

Autor: Krystian Brymora

Autor poleca również:

invest


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here