Naga MarketsGrupa Azoty z rekomendacją kupuj od Domu Maklerskiego BDM!Grupa Azoty, w której głównym akcjonariuszem jest Skarb Państw, otrzymała w najnowszej rekomendacji Domu Maklerskiego BDM oznaczenie „Kupuj”, a cena docelowa określona została na poziomie 34,9 zł. Tłem dla tych zmian są bardzo dynamiczne wzrosty cen nawozów, które z kolei napędzane są przez dobrą koniunkturę na rynku surowców rolnych. Jednocześnie cieniem na tej sytuacji pozostają rosnące ceny uprawnień do emisji CO2, które w lutym wyniosły aż 40 Euro za tonę. Mimo wszystko rosnące ceny nawozów mają pokryć wzrastające koszty ekologiczne.

  • Grupa Azoty z ceną docelową 34,90 zł i rekomendacją kupuj od DM BDM!
  • Aktualnie za walor trzeba zapłacić ok. 29,9 zł.
  • Gwałtowny wzrost nawozów zdecydowanie poprawia perspektywę finansową spółki, jednak solą w oku pozostają rosnące ceny uprawnień do emisji CO2.

Grupa Azoty z ceną docelową 34,9 zł

Grupa Azoty to jeden z liderów branży nawozowo-chemicznej w Europie, działający w sektorze nawozów mineralnych, tworzyw inżynieryjnych, a także produktów OXO i innych chemikaliów. Obecnie Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Warto również zaznaczyć, że największym akcjonariuszem w przypadku grupy jest Skarb państwa, który posiada 33% udziałów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz również: ASBIS podwaja zyski i wypłaca wysoką dywidendę. Analiza Konrada Książaka

W najnowszej rekomendacji Dom Maklerski BDM zmienił poprzednią rekomendację z „Akumuluj” na „Kupuj”, z ceną docelową na poziomie 34,90 zł. Aktualnie, podczas poniedziałkowych notowań, wycena nawozowego potentata wynosi blisko 30 zł i zalicza delikatny spadek.

Dynamicznie rosnące ceny nawozów

Zmiana poprzedniej rekomendacji wynika m.in. z faktu, że od II połowy stycznia 2021 roku nastąpiła bardzo wyraźna podwyżka cen nawozów, co pozytywnie wpływa na potencjalny wyniki finansowe spółki. Prognozowana przez BDM realna podwyżka cen portfela nawozowego powinna wynieść od 15 do 20%, natomiast sam mocznik zyskał od początku roku blisko 39%.

Również obserwowane w ostatnim czasie ożywienie na rynku surowców rolnych daje podstawy do optymistycznym prognoz dla spółki. Przykładem tego w ostatnich miesiącach jest chociażby indeks WIG Ukraina, który skupia w sobie ukraińskie spółki z branży rolnej. Wskazuje się, że obecnie rynek (surowców rolnych) napędzany będzie przez popyt, a nie jak ostatnie lata przez podaż, co jest dobrą wiadomością dla Grupy Azoty, ponieważ to właśnie producenci zbóż są ich grupą docelową.

– Amerykańscy producenci nawozów oceniają obecne warunki rynkowe jako najlepsze dla branży od 2014 roku, a wzrost wyników w 2021 roku ma być znaczący (rynek oczekuje >20% r/r poprawy EBITDA). – wskazują analitycy w swoim raporcie.

Wysokie koszty CO2 ciążą na wynikach firmy

Grupa Azoty, ze względu na specyfikę branży, zdecydowanie nie zostanie zaliczona do podmiotów ekologicznych. Ich obecne zużycie CO2 jest najwyższe wśród wszystkich spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie. Jednocześnie prowadzona przez Unię Europejską polityka proekologiczna powoduje, że spółka musi ponosić tego koszty.

W lutym cena za tonę uprawnień do emisji CO2 wyniosła 40 euro, co jest wynikiem rekordowym i zdecydowanie negatywnym dla spółki, natomiast prognoza na ten okres zakładała przedział cen wynoszący od 30 do 35 euro. Mimo wszystko, jak wskazują analitycy BDM, wzrost cen nawozów powinien zrekompensować rosnące koszty związane z emisją CO2.

Według przedstawionych prognoz przychody spółki mogą w najbliższym roku wzrosnąć o prawie 20% względem 2020, natomiast zysk netto może być wyższy nawet o 50%. Oczywiście należy pamiętać, że są to dane szacunkowe i w praktyce mogą wyglądać inaczej, niemniej perspektywa wydaje się dla spółki optymistyczna.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: lotos gpw | akcje pgnig cena aktualna | kryptowaluta | dow jones industrial | indeks nasdaq |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here