Naga MarketsGrupa Azoty z 16% korektą. Techniczna szansa na odbicie Kurs akcji spółki Grupa Azoty, jednego z największych i najpopularniejszego w Europie producenta nawozów azotowych i wieloskładnikowych, rósł podczas wczorajszej sesji o około 2,30%. Akcje drożały o 0,65 zł co pozwoliło na osiągnięcie dziennego maksimum przy 29 zł. Jest to przeciętny wynik na tle zyskującego wczoraj 1,86% indeksu WIG20. Sesja odbyła się przy standardowych obrotach na tle wcześniejszych dni. Ostatecznie sesja zamknęła się na poziomie 28,95 zł. Od końca października spółka zdrożała o 65%.

Szansa na odbicie

Grupa Azoty ma za sobą około 15% korektę, która jest porównywalna zasięgiem ze spadkami z połowy grudnia. Patrząc szerzej, od końca października możemy mówić o trendzie wzrostowym. Jeżeli tendencja ma się utrzymać, to obecnie można byłoby szukać szans na odbicie. Od strony technicznej, cena oscyluje przy poprzednich wierzchołkach i blisko linii trendu. Ostatnie minima dzienne wypadają coraz bliżej siebie, co może świadczyć o słabnięcie podaży. Wydaje się więc, że w najbliższym czasie może pojawić się próba zainicjowania odbicia.

Te artykuły również Cię zainteresują
grupa azoty 27.01.2021
Notowania Grupy Azoty 27.01.2021

Wycena na poziomie 23,65 zł

Jakub Szkopek, analityk BM mBanku, w raporcie z 14 stycznia obniżył rekomendację dla Grupy Azoty z trzymaj do sprzedaj, a cenę docelową akcji z 24,54 zł do 23,65 zł. Cieniem na wycenie Grupy Azoty kładą się wysokie ceny gazu. Wszystko przez niskie stany magazynowe surowca w Europie oraz mocniejszą zimę. Zagrożeniem w długim terminie jest popularyzacja technologii zielonego amoniaku w oparciu o wodór wytwarzany przez OZE.

Obecnie są plany budowy dwóch bezemisyjnych instalacji w Europie, co przy braku nacisku na rozwój OZE ze strony Grupy Azoty może prowadzić w długim terminie do spadku konkurencyjności w obliczu drożejących uprawnień CO2. „W naszych prognozach na 2021 rok zakładamy, że Grupa Azoty będzie się musiała zmierzyć z 6 proc. r/r wzrostami cen gazu w PLN, rosnącymi cenami CO2 (zakładamy wzrost z 24,7 EUR/t do 30 EUR/t; w sumie wzrost wydatków na CO2o 67 mln zł przy założeniu niezmienionej alokacji darmowych certyfikatów), brakiem refundacji wyższych kosztów CO2 dla producentów nawozów (w 2020 Azoty otrzymały 96 mln zł rekompensaty za 2020 rok i 85 mln zł za 2019 rok), oraz wpływu tarczy antykryzysowej (59 mln zł)” – podano w raporcie.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here