Naga MarketsGrupa Alumetal z 2,5x wyższym wynikiem EBITDA w 1 kwartale 2021 r.Grupa Alumetal, jeden z największych europejskich producentów wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych dla przemysłu motoryzacyjnego, zanotowała w pierwszym kwartale 2021 roku skokowy wzrost wyników i widzi możliwości dalszego wzrostu wartości generowanej dla akcjonariuszy.

Grupa Alumetal przedstawia swoje wyniki finansowe

Grupa Alumetal zanotowała w okresie styczeń-marzec 2021 roku 65,0 mln zł wyniku EBITDA (+149% rdr) oraz 49,5 mln zł znormalizowanego zysku netto (+229% rdr, wynik netto oczyszczony z efektu wyceny strefowego aktywa podatkowego) przy 514,0 mln zł przychodów ze sprzedaży (+60% rdr) i 63,0 tys. ton dostarczonych wyrobów (+28% rdr). Wypracowany kwartalny wynik EBITDA to, aż dwie trzecie rezultatu za cały rok 2020 czy cały rok 2019, a znormalizowany zysk netto za miniony kwartał to więcej niż trzy czwarte całorocznych rezultatów z lat 2019-2020. Wyniki pierwszego kwartału są efektem zarówno zmian na rynku, jak również w Grupie Alumetal – do użytku weszły nowoczesne moce produkcyjne w zakładzie w Kętach, które zmniejszyły jednostkowy koszt wytworzenia i zwiększyły zdolności produkcyjne. Znacznie poprawiła się również produktywność i efektywność kosztowa w pozostałych zakładach, jednocześnie Grupa zwiększa też sprzedaż stopów wstępnych z rozbudowanego zakładu w Gorzycach, w tym zaawansowanego technologicznie drutu (grain refiners).

Te artykuły również Cię zainteresują
– Rynek automotive, który odpowiadał w I kw. za blisko 84% naszej sprzedaży, sygnalizuje dalsze rosnące zapotrzebowanie na stopy – w minionym kwartale rejestracje pojazdów w UE i Wlk. Brytanii wzrosły o 4% rdr po czterech kwartałach spadków. Dlatego też wiele wskazuje, że mamy przed sobą kolejne wzrosty produkcji pojazdów – mówi Agnieszka Drzyżdżyk, Prezes Zarządu Alumetal S.A.

– W zeszłym roku sprzedaliśmy niecałe 157 tys. ton stopów, podczas gdy dla całego bieżącego roku widzimy możliwość istotnego przekroczenia 200 tys. ton, co przy obecnych cenach rynkowych oznaczałoby podwojenie przychodów i przebicie 2 mld zł rocznej sprzedaży przy jednoczesnej znaczącej poprawie wyników finansowych. W kolejnych latach zamierzamy sprzedawać jeszcze więcej – dodaje Prezes Drzyżdżyk.

Grupa Alumetal, obecnie wicelider rynku wtórnych odlewniczych stopów aluminiowych w Europie, aktywnie uczestniczy w transformacji przemysłu motoryzacyjnego, w którym istotnie na znaczeniu zyskują pojazdy z napędem hybrydowym i elektrycznym. Łącznie udział sprzedaży nowych samochodów osobowych z napędami tego typu oraz opartymi o paliwa alternatywne zwiększył się w I kw. br. do 35%, podczas gdy rok wcześniej było to 18%, a dwa lata temu – 9%.

– Przygotowywaliśmy się do tego wcześniej i dlatego teraz potrafimy wykorzystywać szanse rynkowe i zwiększać swój udział w rynku europejskim. Cieszymy się, że aluminium ciągle zyskuje na znaczeniu w przemyśle motoryzacyjnym. Jednocześnie zakładamy dalszy wzrost efektywności operacyjnej, którą będzie dodatkowo wspierać dalsza ekspansja sprzedaży stopów wstępnych i efekty z rozbudowywanego wydziału przerobu surowców złomowych w Nowej Soli – mówi Prezes Agnieszka Drzyżdżyk.

Warto również zauważyć, że Grupa Alumetal, pomimo mocnego wzrostu zapotrzebowania na kapitał obrotowy, utrzymała niski poziom wskaźnika dług netto / EBITDA na poziomie zaledwie 0,8. Jednocześnie Spółka podtrzymuje politykę dywidendową, która zakłada przeznaczenie na wypłatę dla akcjonariuszy minimum 70% znormalizowanego zysku Grupy. Z zysku wypracowanego w roku 2020 może zostać wypłacone w czerwcu br. 2,92 zł na akcję (stopa dywidendy blisko 5%) – finalną uchwałę w tej sprawie podejmie Walne Zgromadzenie, które zwołane zostało na 19 maja br.

Autor poleca również:

invest
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowanie kryptowalut | cena złotówki | korona czeska kurs | notowania lpp | akcje orange |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here