Naga MarketsW grudniu amerykańska gospodarka wygenerowała 148 tysięcy nowych etatów w sektorze pozarolniczym (NFP), co jest wynikiem gorszym od konsensusu i rezultatów z zeszłego miesiąca. Analitycy ankietowani przez agencję prasową Reutera zakładali, że odczyt uplasuje się na poziomie 190 tysięcy. W połączeniu ze spadkową rewizją inflacji zarobkowej z zeszło miesięcznego raportu, przełożyło się to wyraźne osłabienie USD w pierwszej reakcji na dane.


Stopa bezrobocia nadal najniższa od 2001, ale…

Tak naprawdę jedynym pozytywnym akcentem najnowszej publikacji biura statystyki pracy (BLS) jest informacja, że stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 4,1%, który jest najniższym od 17 lat. Mocno zawodził jednak główny wskaźnik NFP (148 tysięcy, wobec 252 tysięcy z zeszłego miesiąca) oraz dynamika średnich godzinnych zarobków, która dla Rezerwy Federalnej jest obecnie kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji w zakresie polityki pieniężnej. Podsumowanie najważniejszych części składowych raportu BLS (dostępny pod linkiem) poniżej:

  • NFP: 148 tysięcy, prognoza 190 tysięcy, poprzednio 252 tysięcy (zrewidowano wzrostowo z 228 tysięcy)
  • Stopa bezrobocia: Niezmiennie na 4,1%
  • Stopa partycypacji: Niezmiennie na 62,7%
  • Średnie zarobki godzinowe m/m: 0,3%, prognoza 0,3%, poprzednio 0,1% (po rewizji spadkowej z 0,2%)
  • Średnie zarobki godzinowe r/r: 2,5%, prognoza 2,5%, poprzednio 2,4% (po rewizji spadkowej z 2,5%)
Źródło: BLS

Zawirowania na parach z USD po publikacji raportu z rynku pracy

Stan rynku walutowego na godzinę 14:45. Źródło: finviz.com

W początkowej reakcji na słabsze wyniki NFP i spadkową rewizję inflacji zarobkowej za listopad, notowania Eurodolara rosły o kilkadziesiąt pipsów testując maksima z ostatnich sesji. W przeciągu kolejnych kilkunastu minut większość ruchu została zniesiona, co można wytłumaczyć podażową reakcją na test oporu:

EUR/USD M30 – test oporu na 1.2080 i powrót w kierunku poziomu pivot

Podobną sytuację obserwowano na GBP/USD. W pierwszej chwili popularny kabel testował dzienne maksima w okolicach 1.3576, następnie powracając pod 61,8% zniesienia Fibo (spadki z 3 stycznia):

GBP/USD M30 – cofnięcie po początkowych wzrostach i teście oporu intraday

Najsilniejsze spadki obserwowano natomiast na USD/CAD, gdzie cena pokonała minima wrześniowe 1.2430 oraz rozpoczęła walkę z 61,8% zniesienia trendu wzrostowego z końcówki zeszłego roku. O godzinie 14:45 Loonie osuwał się o 150 pipsów, co było wywołane głównie dobrymi wynikami raportu z kanadyjskiego rynku pracy, opublikowanego równolegle z raportem amerykańskim. Jak informowaliśmy w osobnym wpisie, stopa bezrobocia w Kanadzie znalazła się na najniższym poziomie od 1976 roku!

USD/CAD D1 – silne spadki po publikacji raportów dotyczących kondycji rynku zatrudnienia

Już teraz skorzystaj z serii darmowych materiałów edukacyjnych i dołącz do Strefy eLearn portalu Comparic.pl!


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here