Naga MarketsGrodno ze skokowym wzrost wyników w pierwszym półroczu 2021/22Wysoka sprzedaż i prężny rozwój w perspektywicznych obszarach OZE kolejny okres z rzędu przełożyły się na rekordowe wyniki w historii Grupy Grodno. Według najnowszych szacunków, w I półroczu 2021/22 firma odnotowała 541,9 mln zł przychodów, które przełożyły się na 27,8 mln zł EBITDA i 19,3 mln zł zysku netto, co oznacza ponad dwukrotny wzrost rdr. Istotnej poprawie uległa również rentowność.

Grupa Grodno odnotowała wzrost we wszystkich obszarach swojej działalności

– Weszliśmy na nowy poziom pod kątem skali działalności – podsumował Prezes Andrzej Jurczak.W zamkniętym 30 września pierwszym półroczu 2021/22 Grupa odnotowała wzrost
we wszystkich obszarach swojej działalności. Szczególnie wysoką sprzedaż wykazała
w segmentach odnawialnych źródeł energii oraz kabli i przewodów, które miały największy wpływ na odnotowany ponad dwukrotny wzrost wyników.

Podsumowanie wyników Grupy Grodno
Podsumowanie wyników Grupy Grodno

– 19,3 mln zł zysku netto w pierwszym półroczu to znacznie więcej niż w całym ubiegłym roku obrotowym. Wyniki są rewelacyjne, weszliśmy nimi na nowy poziom pod kątem skali działalności. Jest to rezultat skutecznej realizacji strategii skupionej na rozwoju w najbardziej przyszłościowych obszarach rynku elektrotechnicznego, do których obecnie zaliczamy fotowoltaikę, pompy ciepła i pozostałe obszary związane z energooszczędnymi inwestycjami budynkowymi. W każdym z nich w ostatnich latach zbudowaliśmy bardzo silną pozycję, co dziś ma konkretne przełożenie nie tylko na sprzedaż, ale i rentowność naszej działalności – stwierdził Andrzej Jurczak, Prezes Zarządu Grodno S.A.

Pod wpływem rosnących wyników Grupy, marża EBITDA za pierwsze półrocze 2021/22 wyniosła 5,1%, natomiast marża netto 3,6% wobec odpowiednio 4,0% i 2,5% w analogicznym okresie przed rokiem.

Zmiany dofinansowań i rozliczeń PV nie zahamują Grodna

Wysoki wzrost sprzedaży segmentu OZE w perspektywie bieżącej strategii jest kluczowym kierunkiem rozwoju Grupy Grodno. W ostatnich latach firma była m. in. jednym z największych beneficjentów zachodzącego na polskim rynku boomu fotowoltaicznego. W ocenie Zarządu, ostatnie regulacje, takie jak ograniczenie poziomu dopłat do instalacji lub zapowiadana zmiana systemu rozliczeń prosumentów, uderzą przede wszystkim w firmy ze zbudowanymi w szybkim tempie, dużymi strukturami sprzedażowymi B2C, a także w mniejsze podmioty dystrybucyjne skupione wyłącznie na sprzedaży komponentów fotowoltaicznych. Lokalne firmy wykonawcze, które należą do portfela klienckiego Grodno S.A., są bardziej elastyczne i szybciej odnajdują się na dynamicznie zmieniającym się rynku.

– Krajowy rynek mikroinstalacji PV jest już nasycony, a ograniczenie wsparcia oznacza weryfikację dla wielu firm. To dla nas również szansa na większe zagospodarowanie
i konsolidację części rynku. Należy też podkreślić, że z naszego punktu widzenia fotowoltaika ma doskonałe perspektywy w szczególności w obszarze dużych instalacji komercyjnych i farm PV, gdzie niebagatelną wartością dodaną są nasze umiejętności w branży energetycznej, m. in. przy rozdziale napięcia. Realizujemy takie projekty kompleksowo – tłumaczy Andrzej Jurczak.

Jak dodaje Prezes, coraz wyższe ceny energii będą skłaniać do dalszych inwestycji zarówno
w fotowoltaikę, jak i pompy ciepła.

– Potencjał rozwiązań PV pozostaje bezdyskusyjny. Gwałtownie rosnące ceny energii, przy jednoczesnym rozwoju technologii OZE sprawią, że zainteresowanie biznesu fotowoltaiką będzie ogromne. W przypadku instalacji domowych, rynek modułów może przyhamować
lub nawet się skurczyć, ale tu z kolei potencjału upatrujemy w pompach ciepła i magazynach energii – napędzane dotacjami sektory mają szanse powtórzyć sukces domowej fotowoltaiki. Tu też uwidacznia się klasyczna przewaga konkurencyjna Grodna, jaką jest zdywersyfikowana oferta odporna na przejściowe wahania – stwierdził Prezes Grodna.

W ocenie spółki, wskazywany przez zakłady energetyczne problem nadprodukcji OZE
i obciążenie systemu przesyłowego doskonale rozwiązują domowe banki akumulatorów.

– Takie rozwiązania odciążają linie przesyłowe i dają niezależność energetyczną mieszkańcom.Rozwój akumulacji energii jest naturalną drogą rozwoju opartego na odnawialnych źródłach energii. Przykładowo, w ubiegłym roku w Niemczech około 70% inwestycji w domowe instalacje fotowoltaiczne było realizowanych od razu z magazynami energii – dodaje Prezes Jurczak.

Po gwałtownym wzroście zainteresowania fotowoltaiki, kolejne lata będą oparte na systemach optymalnego zużycia lokalnie wyprodukowanej energii. Dotacje do magazynów energii pozwolą na utrzymanie dynamicznego trendu wzrostowego sektora OZE w Grodno S.A.

OZE pozostaną motorem wzrostu

Jak ocenia Zarząd, najbliższe kwartały przyniosą dalszy dynamiczny wzrost wszystkich segmentów biznesowych Grupy Grodno. Obok fotowoltaiki i pomp ciepła, zyskiwać będą
w szczególności obszary kabli i przewodów, magazynów energii, ładowarek samochodowych
i pozostałe rozwiązania związane z zachodzącą transformacją energetyczną.

– Gwałtowny rozwój instalacji OZE stwarza bardzo duże zapotrzebowanie na nowoczesne okablowanie. W związku z kolejnymi instalacjami oraz rozbudową i modernizacją sieci, zainteresowanie sprzętem i specjalistycznymi usługami w tym zakresie pozostanie ogromne. Ponadto rośnie zapotrzebowanie na magazyny energii, nowoczesną automatykę budynkową, ładowarki samochodowe i wiele innych obszarów związanych z szeroko pojętą energooszczędnością. Wszystko to już dziś wymiernie przekłada się na nasze wyniki – wyjaśnił Prezes Jurczak.

W ocenie Zarządu, Grupa Grodno jest jednym z podmiotów, które mają szansę w największym stopniu skorzystać na zmianach zachodzących obecnie w energetyce.

– Zielona energia to przyszłość Grodna, ale i całej branży elektrotechnicznej. Naszą ofertą
i doświadczeniem idealnie wpisujemy się w globalne zmiany związane z elektryfikacją
i cyfryzacją. Inwestor szukających ekspozycji na te megatrendy, zdecydowanie powinien śledzić naszą działalność – stwierdził Andrzej Jurczak, Prezes Zarządu Grodno S.A.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here