Naga MarketsGrecja uratowana? EBC poszerza prowadzony przez siebie skup aktywów o obligacje wyemitowane przez Greków w ramach EFSF
Grecja uratowana? EBC poszerza prowadzony przez siebie skup aktywów o obligacje wyemitowane przez Greków w ramach EFSF

Spora dawka optymizmu pojawiła się na ateńskim parkiecie po tym, jak dziś po południu rzecznik EBC ogłosił, że obligacje zakupione przez greckie banki w ramach mechanizmu EFSF będą objęte skupem w ramach europejskiego programu skupu aktywów.


EFSF (European Financial Stability Facility) lub po polsku Europejski Instrument Stabilności Finansowej został stworzony w 2010 roku w celu wzmocnienia stabilności finansowej strefy euro i ewentualnego wsparcia państw ją tworzących, gdyby te potrzebowały pomocy finansowej. EFSF w głównej mierze polegał na emisji obligacji lub innych instrumentów dłużnych na rynkach kapitałowych, choć w założeniach instrumentu znalazł się również zapis o możliwości przeprowadzenia interwencji zarówno na pierwotnym jak i wtórnym rynku długu. O rozszerzeniu skupu informowaliśmy na naszym Twitterze:

Te artykuły również Cię zainteresują
Obligacje EFSF zostały wyemitowane w Irlandii, Hiszpanii i Grecji i to właśnie Grecja najwięcej zyska w przypadku skupu EBC. Greckie banki, które zakupiły spore ilości tych papierów do tej pory nie mogły sprzedać ich na rynku wtórnym. Jak informuje agencja Reuters, pierwsi chętni do sprzedaży obligacji już zgłosili się do greckiego Banku Centralnego.

Sprawdź też: MFW: Grecki dług „wysoce niezrównoważony”

To dobra wiadomość nie tylko dla akcjonariuszy greckich banków, ale również dla samych Greków. Dokapitalizowane w ten sposób banki będą mogły utrzymać płynność, radząc sobie z niskimi marżami oraz wciąż wysoką liczbą tzw. złych kredytów.

Główny indeks ateńskiego parkietu krótko po godzinie 15:00 był o 3,75% wyżej niż wczorajsze zamknięcie.

źródło:www.bloomberg.com
źródło:www.bloomberg.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułEUR/JPY – przed luzowaniem
Następny artykułEURUSD ruch w kierunku 1.1330
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here