Naga MarketsLogo-Credit-AgricoleW zeszłym tygodniu grecki parlament zaakceptował projekt referendum premiera Aleksisa Ciprasa, które ma odbyć się w najbliższą niedzielę (5 lipca 2015). Obywatele zdecydują czy godzą się na obecne propozycje europejskich kredytodawców (przedłużenie programu zapomogowego o kolejne pięć miesięcy i pokrycie rat kredytu do końca tego roku). Analitycy Credit Agricole w dzisiejszej rekomendacji przedstawiają swoje spojrzenie na przyszłość Grecji.


Referendum o pozostanie w strefie euro?

Chociaż treść pytania w referendum wydaje się być zgoła inna, to w rzeczywistości będzie to głos ludu w sprawie pozostania w unii monetarnej. Jeżeli Grecy odrzucą bowiem propozycję reform, wtedy Ateny pozostaną bez dostępu do środków zapewnianych przez kredytodawców (i wsparcia banków komercyjnych przez ECB).

W efekcie doprowadzi to do niewypłacalności i potencjalnego odcięcia Grecji od globalnych rynków kapitałowych. Rząd zostanie zmuszony do zajęcia lokalnych depozytów swoich obywateli lub wprowadzenia lokalnej waluty, co naruszy traktaty strefy euro i zakończy się opuszczeniem lub usunięciem Greków ze wspólnoty.

Napięcia społeczne oraz niepewność gospodarcza narasta w zastraszającym tempie, spychając coraz wyraźniej ateńską gospodarkę nad granice niekończącej się przepaści. Biorąc pod uwagę znaczenie podjętych w weekend decyzji i wyniki dotychczasowych sondaży, Grecy mogą wybrać pozostanie w strefie euro i zaakceptują 5 lipca propozycje kredytodawców. Oczywiście nic nie jest jeszcze przesądzone i ostateczny wynik głosowania może być zgoła inny od wstępnych oczekiwań.

W krótkim terminie Credit Agricole zwraca uwagę na niemożność spłaty przez Greków czerwcowych zobowiązań w stosunku do MFW – nie powinno to doprowadzić do ogłoszenia oficjalnej niewypłacalności, jednak zdecydowanie zwiększy napięcie.

Spora niepewność jest związana również z wczorajszą decyzją ECB odnośnie zaprzestania dalszego poszerzania programu ELA (wspierającego płynność bankową). Raporty medialne podaję, że Ateny zdecydowały się wprowadzić sześciodniowe „wakacje bankowe” oraz kontrolę kapitału podobną do tej obserwowanej na Cyprze w zeszłym roku. Takie działania są pożywką dla narastającej paniki – greccy obywatele mają prawo obawiać się, że ich środki zostaną wykorzystane do spłaty rządowych zadłużeń.

Więcej rekomendacji oraz informacji na temat pozycji dużych graczy można znaleźć na stronie eFXplus.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here