Naga MarketsTsipras gra na nosie UE | Źródło: Reuters
Tsipras gra na nosie UE | Źródło: Reuters

Lewicowy premier Grecji – Alexis Tsipras – w niedzielę stwierdził, że nie zaakceptuje rozszerzenia obecnego programu dofinansowania, przez co wszedł w otarty konflikt z liderami Unii Europejskiej (którym oczywiście na tym zależało). Dodatkowo obiecał, że jego rząd wyleczy rany po ostatnim kryzysie trzymając się przedwyborczych obietnic. Najbardziej poszkodowani mogą liczyć na darmowe jedzenie i elektryczność, a zwolnieni z powodu cięć budżetowych pracownicy państwowi odzyskają swoje miejsca pracy (oraz dostaną podwyżki).


W swoim pierwszym oficjalnym wystąpieniu jako premier, Tsipras mówił bardzo optymistyczne o porozumieniu z europejskimi partnerami odnośnie nowej umowy spłaty zadłużeń.

Te artykuły również Cię zainteresują
„Program ratunkowy nie przyniósł oczekiwanych skutków. Nowy rząd nie ma zamiaru prosić o jego poszerzenie. Nie możemy bowiem poszerzać wcześniejszych pomyłek”.

Wypowiedź greckiego premiera była uważnie śledzona przez rządzących krajów unijnych, którzy do tej pory okazywali bardzo mało entuzjazmu w realizacji warunków stawianych przez Tsiprasa. Lewicowe ugrupowanie uważa, że Troika – Europejski Bank Centralny, Międzynarodowy Fundusz Monetarny oraz Komisja Europejska – nie sprawdziła się w swojej roli i konieczne jest sięgnięcie po inne rozwiązania.

Czas na zmiany

W przeciągu minionego tygodnia greccy oficjele przygotowali przejściowy plan działania, który ma zapewnić przepływ środków w przeciągu następnych kilku miesięcy, dając dodatkowy czas na renegocjację spłaty długów.

Zamiast możliwości skorzystania z kolejnej dotacji zapomogowej w wysokości 7.2 mld euro, nowy rząd chce uzyskać prawo do emisji kolejnej transzy krótkoterminowych obligacji, przekraczając obecny próg ustalony na poziomie 15 miliardów euro. Grecja żąda również 1.9 mld euro udziału w zyskach pochodzących z greckich obligacji znajdujących się obecnie w rękach ECB oraz innych przedstawicieli strefy euro (porozumienie w tej sprawie zawarto już wcześniej).

W kolejnym kroku Grecy będą chcieli renegocjować spłatę zadłużenia. Między innymi poprzez wydłużenie okresów zwrotu środków, ograniczenie się jedynie do uregulowania odsetek lub automatyczne przeznaczenie potencjalnych nadwyżek budżetowych na uregulowanie zobowiązań. Implementacja poszczególnych zadań rozłożona jest w czasie na okres około czterech lat.

Najważniejsze punkty z przemówienia Tsiprasa

  • Rozmowy o długu z UE – stanowcze nie dla obecnych form pomocy ze strony Eurolandu. Grecja chce wyjść z utrzymującej się od dłuższego czasu recesji i zwalczyć bardzo wysokie bezrobocie
  • Sektor publiczny i oszczędności – zwolnieni pracownicy sektora publicznego odzyskają pracę. Około połowa z 700 samochodów ministerialnych zostanie sprzedana. Miejsce będzie miała również redukcja etatów w biurach poszczególnych ministerstw (o 30%)
  • Prawo pracy – zabezpieczenie pracowników przed masowymi zwolnieniami oraz dochodzenia w sprawie kontraktów państwowych, w przypadku których istnieje podejrzenie jakichkolwiek niedociągnięć
  • Banki – zablokowanie możliwości wyprzedawania udziałów krajowych banków zagranicę oraz blokada sprzedaży niewydajnych pożyczek funduszom spekulacyjnym
  • Krajowe aktywa – koniec „zbrodni” związanych ze sprzedażą majątku narodowego
  • Imigracja – nowe prawo przyznające obywatelstwo wszystkim dzieciom imigrantów
  • Opodatkowanie – kwota wolna od podatku wzrośnie do 12 tysięcy euro, dodatkowa praca nad nadużyciami podatkowymi. Niepopularny podatek ENFIA od nieruchomości zostanie zastąpiony nowym podatkiem jedynie od nieruchomości posiadających dużą wartość.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here