TMS


Grecki minister finansów Janis Warufakis stwierdził dzisiaj, że problemy jego państwa nie są na rękę nikomu w Europie i wystosował do Europejskiego Banku Centralnego prośbę o przesunięcie w czasie spłat kolejnych rat zadłużenia.


Zły ciocia Lagarde i dobry wujek Draghi?

MFW nie chce iść na ustępstwa Grecji. Całkowicie inne podejście ma ECB
MFW nie chce iść na ustępstwa Grecji. Całkowicie inne podejście ma ECB

W przypadku gdyby chodziło o spłatę zadłużenia w MFW, wtedy Grecja na pewno nie wysuwałaby takich propozycji. Od kilku miesięcy Międzynarodowy Fundusz Walutowy z panią Christine Lagarde na czele nie ma zamiaru dawać kolejnych taryf ulgowych Helladzie.

Sprawa całkowicie inaczej ma się w przypadku pożyczek zaciągniętych bezpośrednio w Europejskim Banku Centralnym. Tutaj grecki minister finansów Janis Warufakis liczy na zdecydowanie większą przychylność ECB mocno naciskanego przez Niemcy w kwestii utrzymania Greków w unii monetarnej za wszelką cenę. Czy w związku z tym dobry wujek Draghi znowu pójdzie na rękę Ateńczykom i przesunie w czasie spłaty rat z zapadalnością w lipcu i w sierpniu?

Kredyt to najmniejszy problem. Co z wartymi miliardy euro obligacjami?

„W miesiącach letnich ministerstwo finansów będzie musiało pożyczyć 6.7 miliarda euro od naszych partnerów w taki czy też inny sposobów, aby spłacić obligacje z programu SMP” – komentował Janis Warufakis podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Atenach odnosząc się do obligacji zakupionych przez ECB w ramach Programu Rynku Papierów Wartościowych na przestrzeni 2010-2011 roku.

To jednak zaledwie kropla w morzu potrzeb. Kolejne obligacje o wartości 27 miliardów euro cały czas znajdują się w obiegu i powinny zostać spłacone w przeciągu najbliższych miesięcy lub lat. Według Pana Warufakisa termin zwrotu środków musi zostać rozłożony i przesunięty zdecydowanie dalej.

Teraz pozostaje nam jedynie czekać na odpowiedź ze strony Europejskiego Banku Centralnego.Coinquista

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here