Naga Markets


Grecki minister finansów Janis Warufakis stwierdził dzisiaj, że problemy jego państwa nie są na rękę nikomu w Europie i wystosował do Europejskiego Banku Centralnego prośbę o przesunięcie w czasie spłat kolejnych rat zadłużenia.


Zły ciocia Lagarde i dobry wujek Draghi?

MFW nie chce iść na ustępstwa Grecji. Całkowicie inne podejście ma ECB
MFW nie chce iść na ustępstwa Grecji. Całkowicie inne podejście ma ECB

W przypadku gdyby chodziło o spłatę zadłużenia w MFW, wtedy Grecja na pewno nie wysuwałaby takich propozycji. Od kilku miesięcy Międzynarodowy Fundusz Walutowy z panią Christine Lagarde na czele nie ma zamiaru dawać kolejnych taryf ulgowych Helladzie.

Sprawa całkowicie inaczej ma się w przypadku pożyczek zaciągniętych bezpośrednio w Europejskim Banku Centralnym. Tutaj grecki minister finansów Janis Warufakis liczy na zdecydowanie większą przychylność ECB mocno naciskanego przez Niemcy w kwestii utrzymania Greków w unii monetarnej za wszelką cenę. Czy w związku z tym dobry wujek Draghi znowu pójdzie na rękę Ateńczykom i przesunie w czasie spłaty rat z zapadalnością w lipcu i w sierpniu?

Kredyt to najmniejszy problem. Co z wartymi miliardy euro obligacjami?

„W miesiącach letnich ministerstwo finansów będzie musiało pożyczyć 6.7 miliarda euro od naszych partnerów w taki czy też inny sposobów, aby spłacić obligacje z programu SMP” – komentował Janis Warufakis podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Atenach odnosząc się do obligacji zakupionych przez ECB w ramach Programu Rynku Papierów Wartościowych na przestrzeni 2010-2011 roku.

To jednak zaledwie kropla w morzu potrzeb. Kolejne obligacje o wartości 27 miliardów euro cały czas znajdują się w obiegu i powinny zostać spłacone w przeciągu najbliższych miesięcy lub lat. Według Pana Warufakisa termin zwrotu środków musi zostać rozłożony i przesunięty zdecydowanie dalej.

Teraz pozostaje nam jedynie czekać na odpowiedź ze strony Europejskiego Banku Centralnego.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here