Naga MarketsGrexit powraca przed wakacjami ze zdwojoną siłą
Grexit powraca przed wakacjami ze zdwojoną siłą

Europa przygotowuje się do lata pełnego zgrzytów. Przed nami brytyjskie referendum w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej, coraz trudniejszy w opanowaniu kryzys uchodźców i zrozpaczone działania Europejskiego Banku Centralnego. Sumując wszystkie powyższe mamy poważne powody, aby obawiać się o kondycję projektu zatytułowanego „Unia Europejska” w przeciągu najbliższych miesięcy.


Nie zapominajmy o…

Zarówno spłata długów, jak i wyjście z EMU wydaje się być gospodarczym samobójstwem dla Greków
Zarówno spłata długów, jak i wyjście z EMU wydaje się być gospodarczym samobójstwem dla Greków

Grecji, która stała się powodem sprzeczki pomiędzy Niemcami oraz Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW). Jak zwykle chodzi o pieniądze oraz o redukcję zadłużenia pogrążonego w miliardowych kredytach państwa.

Te artykuły również Cię zainteresują
Chociaż od momentu kiedy kraj potomków starożytnych Ateńczyków znajdował się na pierwszych stronach wszystkich gazet minęło sporo czasu, okazuje się, że nadal ma problemy z wyprzedażą państwowych aktywów oraz reformą emerytalną.

System bankowy cierpi na nieprzerwany krwotok gotówki, a Grecja musi znaleźć ponad 5 miliardów euro, aby zaspokoić wszystkich pożyczkodawców do końca czerwca. Kolejne 5 miliardów będzie musiała wysupłać w lipcu.

Zobacz również: Grexit będzie początkiem końca strefy euro

Finansowa “Odyseja”

"Obudźcie się! Europejski sen stał się koszmarem!" napis na transparencie jednej z protestujących w Grecji
“Obudźcie się! Europejski sen stał się koszmarem!” napis na transparencie jednej z protestujących w Grecji

Mowa tutaj o 10 miliardach euro, który Grecy po prostu nie mają. W przypadku większej i silniejszej gospodarki europejskiej nie jest to żaden wydatek, tutaj stanowi jednak 20% rocznego dochodu podatkowego.

Z jednej strony Bruksela bardzo chętnie poszłaby na kolejne porozumienie, z drugiej jednak strony MFW nie jest tak skory do współpracy. Jeżeli maj przeminie bez konkretnego porozumienia – co wywoła najprawdopodobniej niemiecka bezkompromisowość w sprawie redukcji zadłużenia, upór MFW odnośnie celów budżetowych, lub grecka niechęć do współpracy – Grecja oraz jej wierzyciele mogą nie być w stanie uniknąć bankructwa.

Ostateczny termin spłaty greckiego długu zbliża się coraz wyraźniej, jednak europejscy oficjele mogą być bardziej pochłonięci gaszeniem pożarów rozpalonych przez brytyjskie referendum dotyczące pozostania w szeregach Wspólnoty, które zaplanowano na 23 czerwca. Cały czas ostateczny wynik jest jedną wielką niewiadomą. Zdaniem Bloomberga 39% Brytyjczyków chce pozostać w UE, 38% wolałoby ją opuścić a całe 23% ciągle nie posiada wyrobionej opinii.

Uwikłanie premiera Davida Camerona w skandal wokół Panama Papers na pewno rzuci sporo cienia na popularność obecnego rządu. Dla kampanii anty-unijnej będzie to jedynie woda na młyn, a zaledwie kilka procent niezdecydowanych wyborców może przechylić szalę zwycięstwa.

Grecja – środki z prywatyzacji na politykę socjalną a nie spłatę zadłużeń. Europa nie będzie zadowolona

Europa (nie) da się lubić

Europejski zamek z piasku coraz bliższy zawalenia?
Europejski zamek z piasku coraz bliższy zawalenia?

Dodatkowo regularne badanie przeprowadzane przez Komisję Europejską pokazało, że Eurobarometr coraz wyraźniej przechyla się w stronę niezadowolenia. Odsetek Europejczyków, wśród których UE wywołuje negatywne odczucia wzrósł do 23% (+4% w porównaniu do wcześniejszej ankiety).

Odnowione obawy odnośnie europejskiego projektu zaczynają coraz prężniej uwidaczniać się na rynku obligacji. Inwestorzy żądają obecnie od Portugalii 3.3p.p. więcej za 10-letni pieniądz niż w przypadku takich samych obligacji niemieckich. Tak duży spread ostatni raz obserwowaliśmy ponad pół roku temu.

Najbliższe kilka miesięcy dla UE może być więc jedną wielką katastrofą. Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który twierdzi, że Grecja nie da sobie rady bez umorzenia długu może nie być w stanie rozwiązać swoich sporów z Niemcami, dla których dalsze pobłażanie Grekom mija się z celem. Całość może się skończyć tak, że Europa będzie próbowała przekazać pieniądze najsłabszemu i najbardziej pogrążonemu ze swoich członków, wypuszczając jednocześnie jednego z najważniejszych – oczywiście jeżeli filozofia Brexitu zwycięży. Zamiast ruszyć na plażę latem tego roku, europejscy przywódcy będą próbowali uchronić swój zamek z piasku przed ostatecznym skruszeniem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here