Naga MarketsCzy europejska kroplówka pomocowa w końcu zostanie odcięta?
Czy europejska kroplówka pomocowa w końcu zostanie odcięta?

Wczoraj premier Aleksis Cipras złożył na ręce europejskich partnerów wniosek o podpisanie kolejnego, trzeciego już z kolei programu pomocowego, który miałby zapewnić zakopującemu się we własnych długach państwu finansowanie przez okres trzech następnych lat.


Stabilność systemu bankowego na krawędzi

W momencie gdy płynność finansowa banków Hellady wisi na włosku, a greccy oficjele przyznają, że pieniądze w bankomatach skończą się najpewniej przed nadejściem przyszłego tygodnia, Grecja coraz dotkliwiej odczuwa znajdujący się na gardle nóż.

Brak porozumienia z kredytodawcami do 12 lipca (najbliższa niedziela) oznaczać będzie najpewniej rychły upadek całego systemu bankowego, co będzie pierwszym krokiem w stronę porzucenia EUR na rzecz lokalnej waluty. Grecy robią co mogą, aby przekonać wierzycieli co do swoich szczerych intencji wprowadzenia podwyżek podatków i cięć systemu emerytalnego – wszystko w celu uzyskania dodatkowo środków z europejskiego funduszu pomocowego European Stability Mechanism.

Grecy nadal bez szczegółowego planu

Złożony wczoraj formalny wniosek jak zwykle pełen był obietnic jednak pozbawiony szczegółów. Grecki rząd pisze w nim, że „natychmiastowo wdroży zestaw narzędzi i reform, rozpoczynając od przyszłego tygodnia” – w dokumencie brakuje jednak wyszczególnienia o jakie narzędzia konkretnie chodzi.

Po miesiącach bezowocnych negocjacji strefa euro coraz bardziej sceptycznie podchodzi do obietnic Hellady. Kredytodawcy wielokrotnie zaznaczali, że chcą zobaczyć szczegółowy, oparty o rachunek kosztów plan reform (do czwartku, 10 lipca). Da to odpowiednią ilość czasu, aby wszyscy europejscy liderzy 28 państw członkowskich zapoznali się z dokumentem przed zaplanowanym na niedzielę szczytem unijnym.

MFW: „Potrzebna restrukturyzacja długu”

Chrisitne Lagarde reprezentująca Międzynarodowy Fundusz Walutowy ponownie stwierdziła wczoraj, że obsługa ogromnego greckiego długu bez działań restrukturyzacyjnych jest niemożliwa. Na rozwiązanie takie nie godzą się jednak Niemcy – nasi zachodni sąsiedzi są bowiem największym kredytodawcą pogrążonej w kryzysie Hellady.

Przemawiając z Waszyngtonu, Lagarde odnosiła się do konieczności implementowania reform skupiających się na cięciu kosztów. Cały czas stara się wywierać na kredytodawcach presję chcąc przekonać ich do konieczności anulowania chociaż części długu. Jej stanowisko popiera amerykański Minister Skarbu – Jack Lew – odnosząc się do potencjalnego Grexitu i nazywając go „geopolityczną pomyłką”.

Do trzech programów pomocowych sztuka?

Minister Aleksis Cipras stwierdził w środę, że jego kraj szuka porozumienia, które pozwoliłoby definitywnie zakończyć obecny kryzys fiskalny. Warto przypomnieć, że do tej pory Grecy korzystali z dwóch programów pomocowych realizowanych przy współpracy europejskich kredytodawców. Od maja 2010 roku Ateny uzyskały ponad 240 miliardów EUR na walkę z wewnętrznymi problemami.

Jak widać suma ta okazała się niewystarczająca i Grecja ubiega się o kolejne, średnioterminowe finansowanie, którego okres zapadalności miałby być rozłożony na trzy lata. Pozwoliłoby to wdrożyć i rozwinąć program restrukturyzacji oraz wzrostu gospodarczego.

Grecy muszą jednak zejść z tonu i zacząć akceptować propozycje Europy, gdyż partnerzy stają się coraz bardziej niecierpliwi. Prezydent Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, znany ze swoich stonowanych wypowiedzi ostatnio straszył z mównicy szczegółowo przygotowanym planem postępowania w przypadku wyjścia Grecji ze strefy euro.

Co najsmutniejsze obie strony konfliktu – Ateny i Europa – zasłaniają się dobrem greckich obywateli. Prawda jest jednak taka, że Grecy chcieliby po prostu spokojnie żyć i móc dysponować swoim majątkiem obecnie zamrożonym na bankowych rachunkach.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułAnaliza Ichimoku EURAUD 9 lipca 2015
Następny artykułTechniczne spojrzenie na EURAUD
Analityk Business Intelligence portalu Finance Magnates - największego w branży serwisu B2B poświęconego FX oraz kryptowalutom. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, z Forexem związany od 2012r. Autor artykułów dla czasopism branżowych oraz ogólnopolskich portali informacyjnych oraz raportów prezentujących kondycję światowego i lokalnego rynku instrumentów pochodnych w ramach kwartalnika Quarterly Industry Report wydawanego nieprzerwane od 2012 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here