Naga Markets"Obudźcie się! Europejski sen stał się koszmarem!" napis na transparencie jednej z protestujących w Grecji
“Obudźcie się! Europejski sen stał się koszmarem!” napis na transparencie jednej z protestujących w Grecji

Zdaniem analityków UBS jutrzejsze negocjacje greckiego rządu z międzynarodowymi partnerami po raz kolejny nie przyniosą żadnego rozwiązania co przełoży się na dalszą eskalację kryzysu. Im bliżej końca czerwca – i obecnego programu zaporowego – tym wyraźniej widmo niewypłacalności zaczyna wisieć nad Helladą.


Kolejne zmiany w ELA?

Brak porozumienia z europejskimi kredytobiorcami rzuci spory cień wątpliwości na umiejętność utrzymania płynności przez grecki system finansowy. W związku z tym może to doprowadzić do kolejnego poszerzenia maksymalnego progu środków wspomagających płynność dystrybuowanych w ramach programu ELA (nadzwyczajnego wsparcia płynności) prowadzonego przez Europejski Bank Centralny.

W efekcie miejsce będzie miała dalsza destabilizacja nastrojów i zwiększenie presji znajdującej się na greckiej gospodarce, finansach publicznych oraz wspomnianym przed chwilą systemie finansowym. Pomimo tego, że Ateny znajdują się coraz bardziej pod ścianą, Syriza (partia rządząca) nie wykazuje chęci godzenia się na żądania Troiki (MFW, ECB oraz KE).

Uzależnienie greckich banków od finansowania ECB (w mln EUR) | Depozyty klienckie w greckim sektorze bankowym (w mln EUR)
Uzależnienie greckich banków od finansowania ECB (w mln EUR) | Depozyty klienckie w greckim sektorze bankowym (w mln EUR)

Porozumienie last minute?

Podstawowy scenariusz analityków UBS zakłada, że kompromis uda się znaleźć w ostatniej chwili, jednak ryzyku potencjalnego Grexitu (opuszczenia przez Grecję strefy euro) cały czas wzrasta. W efekcie akcje banków i obligacje rządowe krajów peryferyjnych unii monetarnej jak i samo euro powinny obawiać się silnej wyprzedaży w krótkim terminie. Rynki bowiem cały czas nie wyceniły jeszcze w pełni prawdopodobieństwa eskalacji obecnego kryzysu oraz jego potencjalnych konsekwencji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here