Naga MarketsGrayscale chce przekształcić GBTC w Bitcoin ETF, poinformowała spółkaFirma stojąca za największym na świecie funduszem powierniczym kryptowalut, Grayscale Investments LLC, zamierza przekształcić go w fundusz typu ETF (exchange-traded fund) tak szybko, jak tylko pozwolą na to amerykańscy regulatorzy, mówi w rozmowie z agencją prasową Bloomberga dyrektor generalny spółki, Michael Sonnenshein.

  • Jak na razie fundusze ETF na BTC zostały dopuszczone na razie w Kanadzie, w USA są nadal niedostępne
  • ETF Grayscale byłby jednym z największych funduszy tego typu w USA posiadając ponad kilkadziesiąt miliardów dolarów pod zarzadzaniem

Bitcoin ETF od Grayscale. Spółka nadal chce uruchomić instrument

Grayscale Investments LLC jest “w 100% zaangażowana” w przekształcenie wartego 39 mld USD Grayscale Bitcoin Trust (symbol GBTC) w ETF – poinformowała spółka w poniedziałkowym wpisie na blogu. Podczas gdy Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) nie zatwierdziła jeszcze tego instrumentu finansowego na lokalnym rynku, kilku emitentów złożyło wnioski w ostatnich tygodniach po tym, jak pierwsze północnoamerykańskie bitcoinowe ETF-y rozpoczęły swoją działalność w Kanadzie w lutym.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wpis na blogu miał na celu przypomnienie obecnym i potencjalnym przyszłym inwestorom, że cały czas plan zakłada przekształcenie GBTC w ETF, w miarę jak rozgrzewa się dyskusja na temat potencjalnej zgody SEC na wdrożenie tych instrumentów – powiedział dyrektor generalny Michael Sonnenshein w wywiadzie telefonicznym z Bloombergiem w poniedziałek. Firma po raz pierwszy złożyła wniosek o Bitcoin ETF w 2016 r., ale ostatecznie wycofała go ze względu na stanowisko regulatora.

– To był plan od pierwszego dnia, kiedy wystartowaliśmy w 2013 roku. Od dawna czuliśmy i wierzyliśmy, że ten produkt ostatecznie znajdzie się na rynku publicznym i skonstruowaliśmy go w ten sposób, aby mógł być ETF – powiedział Sonnenshein.

Przy obecnym poziomie aktywów, GBTC znalazłby się wśród 30 największych amerykańskich ETF-ów i jako drugi co do wielkości towarowy ETF za należącym do State Street funduszem SPDR Gold Shares (symbol GLD), który posiada około 57 mld USD. Fundusz ten odnotował ogromne napływy w ciągu ostatniego roku, gdy bitcoin gwałtownie wzrósł, podnosząc aktywa z zaledwie 2 miliardów dolarów rok temu.

Zmiana wartości GBTC na przestrzeni czasu. Źródło: Tradingview.com

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Firma Grayscale zamierza podjąć próbę notowania akcji wszystkich swoich produktów na rynku wtórnym, jednak nie ma gwarancji, że się to uda. Mimo że niektóre produkty zostały dopuszczone do obrotu na rynku wtórnym, inwestorzy w inne produkty firmy Grayscale nie powinni zakładać, że produkty te kiedykolwiek uzyskają dopuszczenie do obrotu ze względu na szereg czynników, w tym przede wszystkim uwarunkowania regulacyjne. W związku z tym, udziałowcy takich niepublicznych produktów powinni być przygotowani na ponoszenie ryzyka inwestycyjnego przez czas nieokreślony – napisano na blogu Grayscale.

Konwersja na ETF pomogłaby wyrównać niemal rekordowe dyskonto GBTC w stosunku do jego bazowych udziałów, które pogłębiło się w ostatnich tygodniach wraz z ochłodzeniem rajdu BTC. Wyspecjalizowani traderzy znani jako autoryzowani uczestnicy są w stanie tworzyć i umarzać udziały w ETF, aby utrzymać jego cenę w zgodzie z wartością aktywów netto, ale ten proces nie istnieje dla funduszy powierniczych takich jak GBTC.

– Stwierdzenie zamiaru konwersji stawia blokadę na głębokości dyskonta, ponieważ na pewnym poziomie uczestnicy rynku będą chcieli kupić produkt, który będzie handlowany po cenie netto wartości aktywa, gdy SEC zatwierdzi Bitcoin ETF. Jedynym nieznanym czynnikiem w tym momencie jest czas, zanim to – powiedział analityk Bloomberg Intelligence James Seyffart.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: gpw pgnig | co to jest blik? | comparic.pl | kurs bitcoin wykres | akcje pkn |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here