Naga MarketsNie dawno zdałem sobie sprawę, że już luty prawie się kończy a ja nawet nie zrobiłem wpisu podsumowującego inwestycji długoterminowych w 2015 roku. Żeby było ciekawiej postanowiłem porównać moje wyniki do dwóch innych portfeli znanych blogerów, którzy w swoich inwestycjach posługują się Analizą Techniczną.

Radosława Chodkowskiego (humanista-na-gieldzie.blogspot.com) na pewno dobrze znacie. Na swojej stronie prowadzi on cykl wpisów, gdzie prezentuje spółki długoterminowe. Drugim portfelem będą “Bycze spółki“, kolegi “stones”. Śledzę ich blogi już od dłuższego czasu i muszę przyznać, że chłopaki trzymają poziom. Zawsze uważałem, że należy się porównywać do najlepszych, co też uczynię.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na początek “humanista”. W swoim wpisie deklaruje zarobek swojego portfela w 2015 roku na poziomie 11,60%. Jest to dobry wynik zważywszy, że każde symulacje przyszłych zysków (np. z Funduszy Inwestycyjnych) są obliczane uwzględniając roczny zysk na poziomie 10%. Zysk 10% w skali roku również uznawany jest wśród samych inwestorów jako optymalny (to cały czas lepszy wynik niż najlepsza roczna lokata plus inflacja). Reasumując możemy powiedzieć, że Radek pokonał rynek.

Stones i jego “Bycze spółki” w poprzednim roku zarobił aż 19%. Wg mnie jest się z czego cieszyć biorąc pod uwagę szerokie spadki jakie miały miejsce pod koniec roku. Stones pisze, że od początku swojego portfela zarobił 123,7 % (4 lata, czyli średnio 1,69 % na miesiąc). Na prawdę niezły wynik.


Sprawdź ofertę brokera HFT w zakresie polskich akcji.


Przyszła kolej na podanie wyników mojego stylu gry:

  • Zysk za 2015 rok – 16,1 %,
  • Średni miesięczny zysk w 2015 roku: 1,25 %
  • Strata indeksu WIG w 2015 – ok. 10 %
  • Zysk od początku prowadzenia mojego długoterminowego portfela: 492 % (od początku marca 2009),
  • Średni miesięczny zysk (od początku inwestycji) – 2,177%,
  • Średni roczny zysk (od początku inwestycji) – 29,5%

Z ciekawości obliczyłem moją stopę zwrotu od kwietnia 2013 do początku stycznia 2016, wyniosła ona ok. 30,5 %. To słaby wynik porównując ją do wyniku Stone`sa (123,7 %).

Żeby nie być gołosłownym, poniżej wstawiam screeny z wartościami z poszczególnych okresów:0221-allWnioski:

  • Wszystkie inwestycje w 2015 wykonywałem zgodnie z zasadami swojego systemu inwestycyjnego, który “nakazuje” mi trzymać akcje od określonych warunków (bagatelizując pierwsze oznaki zmiany trendu),
  • Wpływem na wynik ma też szeroki rynek, wzrosty w 2015 trwały jedynie przez 5 miesięcy. Ciekawostką jest, że moja maksymalna wartość portfela przypadała na połowę sierpnia a wtedy indeks WIG przebywał już w trendzie spadkowym. wykres 2015wig2015 WIG od swojego rocznego maksimum w stosunku do końca roku spadł o ok. 19 % a mój portfel od rocznego maksimum stracił jedynie ok. 10 % także nie jest źle,
  • Na wynik mojego portfela miała wpływ duża dywersyfikacja portfela (w maksymalnych momentach miałem ok. 20 spółek) a portfele rywali mieli maksymalnie kilka spółek.
  • Na przestrzeni całego procesu inwestycji uważam, że moje podejście do rynku wcale nie jest złe i ze spokojem oczekuje kolejnych zysków.

Odwiedź nasz facebookowy profil giełdowy: Zyskowna strona giełdy Pobierz darmowy ebook: Narzędzia analizy technicznej spółek giełdowychConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here