Naga MarketsGPW z rotacją sektorową, a WIG20 z rekordem dzięki szczepione. Komentuje Emil Łobodziński
Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny w BM PKO BP

WIG20 w listopadzie osiągał jedne z najlepszych wyników w historii, a informacja o szczepionce na Covid-19 wywołała rotację sektorową, zauważa Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny z BM PKO BP. Na samej tylko GPW, która w listopadzie raportowała obroty większe o 100% w skali roku, na prowadzenie wysunął się sektor bankowy, który odbijał o 39% oraz paliwowy zyskujący o 32%, a korektę zaliczyła między innymi branża gamingowa i biotechnologiczna.

  • GPW utrzymał w listopadzie wysokie obroty, przekraczające średnio dziennie 1,5 miliarda zł na głównym rynku
  • Impulsem wzmożonej aktywności inwestorów na giełdach światowych oraz na warszawskim parkiecie były wybory prezydenckie w USA oraz informacja o szczepionce koronawirusowej
  • Emil Łobodziński jest zdania, że efekt szczepionki utrzyma się w długim terminie i pozwoli na dalszą aprecjację. Jego wypowiedź jest dostępna w poniższym nagraniu od 5:55:

Te artykuły również Cię zainteresują
WIG20 z rekordowym listopadem dzięki szczepionce na Covid-19

Obok wyborów prezydenckich w USA wydarzeniem numer jeden w listopadzie były informacje o szczepione na Covid-19, czyli na koronawirusa. Po pierwszej informacji, że Pfizer ma szczepionkę rynki absolutnie ruszyły do góry, a kolejne jedynie podtrzymywały trend. Efekt jest taki, że WIG20 w samym listopadzie wzrósł o 21%, co jest jeden z najlepszych miesięcy w historii tego indeksu – komentował Emil Łobodziński.

Jak zauważa Łobodziński, jest to jedynie część efektu szczepionki, a o wiele bardziej ciekawa okazała się rotacja sektorowa. Informacja o szczepionce spowodowała, że branże, które do tej pory najbardziej cierpiały z powodu epidemii dostały „światełko w tunelu” i zaczęły mocniej odbijać natomiast gwiazdy pandemii zanotowały mocniejszą korektę, co było widać między innymi po spadku wartości giganta e-commerce, który dopiero co wszedł na GPW, Allegro.

– Dla przykładu wystarczy powiedzieć, że WIG Banki odbił o 39% w ciągu miesiąca, a WIG Paliwa o 32%. Z drugiej strony sektory, które od wybuchu pandemii były bardzo mocne, w tym sektor IT oraz sektor gier komputerowych w samym listopadzie znacznie osłabły. WIG Games w listopadzie co prawda wzrósł, ale tylko o 2% – dodawał Łobodziński.

Dobre wyniki głównych indeksów i indeksów sektorowych są jasnym znakiem, że bardzo dobrze musiały radzić sobie poszczególne spółki. Te, które podczas pandemii „miały pod górkę”, w tym spółki handlowe i powiązane z szeroko pojętymi usługami, wyraźnie odbiły. Jak zauważa Emil Łobodziński nie powinno to dziwić, gdyż szczepionka w perspektywie paru miesięcy lub kwartałów daje nadzieję powrotu do normalności.

Listopad bardzo ciekawym miesiącem, jednym z najlepszych dla naszych indeksów krajowych i z też bardzo mocną rotacją sektorową. Generalnie informacja o szczepionce nie będzie miała wpływu krótkotrwałego, tylko zdecydowanie długoterminowy, widoczny w kolejnych miesiącach – podsumował Emil Łobodziński.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here