Naga MarketsGPW z obrotem 1,5 mld zł, mWIG40 największym wygranymPoniedziałek na zachodnich parkietach, w tym na Wall Street zakończył się ponownie wzrostami indeksów giełdowych z tym, że ich dynamika była mniejsza w porównaniu z ubiegłym piątkiem. Optymizm związany z odmrażaniem gospodarki wpływał na wzrosty spółek, które są beneficjentami znoszenia m.in. przez amerykańskie władze restrykcji.

Odmrażanie gospodarek pozytywnie wpływa na wzrosty spółek na giełdach

Dla przykładu akcje Boeinga wzrosły o ok. 11% po wydaniu przez Seaport Global Securities rekomendacji „kupuj” uzasadniając ją ponownym rozpoczęciem produkcji samolotów klasy 737. Z kolei ponownie dwucyfrowym wzrostem zakończyły się notowania przewoźnika lotniczego United Airlines oraz armatora Carnival Corp. Na zwiększonej aktywności przedsiębiorstw produkcyjnych korzystają również przedsiębiorstwa energetyczne. Noble Energy czy Marathon Oil zakończyły wczorajszą sesję z blisko 10% wzrostem wartości akcji.

Uspakajają się również niepokoje społeczne po tragicznych skutkach aresztowania czarnoskórego Geroga Floyda, pokojowe demonstracje, jakie przetoczyły się przez większe miasta w USA w miniony weekend przekonały burmistrza Nowego Jorku do zniesienia godziny policyjnej a prezydenta D. Trumpa do wycofania oddziałów Gwardii Narodowej z Waszyngtonu. Jeżeli chodzi o dane makro to dzisiaj poznamy wyrównaną sezonowo  dynamikę PKB dla strefy euro za IQ`20 roku. Natomiast podany rano bilans handlu zagranicznego dla Niemiec osiągnął w kwietniu wartość 3,2 mld euro (prognoza 10 mld euro). Spadek tej nadwyżki spowodowany jest w głównej mierze większym niż oczekiwano spadkiem dynamiki eksportu w ujęciu m/m.

Poniedziałkowa sesja przyniosła również niewielkie zmiany na polskiej giełdzie. Przy obrotach przekraczających 1,5 mld zł na całym parkiecie największym wzrostem zakończyły się notowania indeksu mWIG40. Natomiast spółki z sektora bankowego, który rośnie czwartą sesję z rzędu, dominowały wśród spółek wzrostowych w indeksie WIG20. Wczorajsza sesja przerwała trwający od sześciu dni trend wzrostowy na akcjach JSW.

Ze względu na informację o czasowym wstrzymaniu wydobycia w dwóch kopalniach należących do JSW akcje zakończyły notowania na ok. 9% stracie. Warto również zauważyć pojawienie się korekty na indeksie WIG-Games, który stracił wczoraj 4,3%. Szansa na większą korektę ma kurs CD Projektu, który obecnie jest ok. 10% poniżej historycznych maksimów. W przypadku rynku szerokiego ponownie dwucyfrowym wzrostem zakończyły się notowania Mabionu, natomiast informacja o majowych wynikach sprzedaży wspiera notowania Oponeo. Spółka poinformowała o 33% wzroście sprzedaży netto w ujęciu r/r.

WIG w układzie dziennym

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here