Naga Markets

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) zakończyła okres pilotażu “Platformy Żywnościowej” prowadzonej przez Towarową Giełdę Energii (TGE) i jednocześnie zdecydowała o przedłużeniu zwolnienia z opłat giełdowych na rynku rolnym do końca września 2020 r., podała spółka.

GPW zakończyła okres pilotażu “Platformy Żywnościowej” prowadzonej przez TGE

“Z dniem 31 sierpnia br. dobiega końca pilotaż ‘Platformy Żywnościowej’, realizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) i grupę kapitałową GPW (GPW, TGE, IRGiT) we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W okresie pilotażowym sprzedano łącznie 1250 ton pszenicy. W tym czasie do Rynku Towarów Rolno-Spożywczych (RTRS) dołączyły 34 autoryzowane magazyny oraz trzy domy maklerskie. Do końca trwania pilotażu uczestnicy rynku rolnego pozostają zwolnieni z opłat giełdowych. Jednocześnie GK GPW podjęła decyzję o wydłużeniu tego okresu do końca września br.” – czytamy w komunikacie.Zakończenie okresu pilotażowego RTRS oznacza, że od 1 września br. będzie on prowadzony przez Towarową Giełdę Energii, spółkę zależną Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, na zasadach komercyjnych. W ramach promocji rynku rolnego oraz w celu zachęcenia do aktywnego uczestnictwa w rynku, po okresie żniw, GK GPW podjęła decyzję o zwolnieniu z pobierania opłat giełdowych na rynku rolnym do końca września.

“Platforma żywnościowa to pionierski, nowatorski projekt, który wymaga zaangażowania wszystkich interesariuszy rynku. Choć pandemia koronawiursa w pewnym stopniu ograniczyła nasze plany biznesowe w okresie pilotażowym, planujemy realizować je i pozyskać jeszcze więcej uczestników RTRS w najbliższych miesiącach. Jednocześnie, zamierzamy wprowadzać do obrotu kolejne produkty oraz umożliwić handel kontraktami terminowymi na towary rolno-spożywcze” – powiedział członek zarządu GPW Izabela Olszewska, cytowana w komunikacie.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi powierzyło KOWR jako podległej instytucji wykonawczej koordynację wdrożenia projektu Platforma Żywnościowa. KOWR jest liderem konsorcjum, w skład którego wchodzą także Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) oraz Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego (IBPRS). Środki finansowe na pokrycie kosztów realizacji projektu pochodzą z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) w ramach programu GOSPOSTRATEG.

Towarowa Giełda Energii (TGE) to spółka zależna Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

NED


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here