TMS


Symbol GPW na tle wykresuRok 2019 przyniesie ze sobą dość znaczną zmiane na warszawskim parkiecie. W wyniku standardów przyjętych na innych europejskich platformach obrotu, Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych podjął bowiem decyzję o wprowadzeniu nowych kroków notowania. Ma to przyczynić się do zwiększenia płynności obrotu i umożliwienia dokładniejszej wyceny notowanych instrumentów. Zmiany mają wejść w życie od 4 marca 2019 roku.


“Od 4 marca 2019 roku na GPW będą obowiązywały nowe kroki notowania, co oznacza, że akcje i inne instrumenty finansowe będą notowane z dokładnością do czterech miejsc po przecinku. Termin wdrożenia zmian jest wynikiem ustaleń z uczestnikami rynku. Zmiana kroków notowania wynika ze standardów przyjętych na innych europejskich platformach obrotu i jej celem jest dostosowanie naszego rynku do tych standardów w celu zapewnienia jego konkurencyjności w tym zakresie” – powiedział na konferencji Piotr Borowski, członek zarządu GPW. “Nowe kroki notowania umożliwią bardziej dokładną rynkową wycenę instrumentów. Oczekujemy zwiększenia płynności obrotu i zwiększenia głębokości arkusza zleceń notowanych instrumentów” – dodał.

Dodajmy, że zmiana dokładności kroku notowań stanowi drugi etap implementacji przez GPW kroków notowań wynikających z pakietu regulacji MIFID II/MIFIR.

“W wyniku planowanej zmiany zostanie wprowadzonych sześć nowych kroków notowań mniejszych niż jeden grosz, które wyniosą odpowiednio: 0,0001 zł; 0,0002 zł; 0,0005 zł; 0,0010 zł; 0,0020 zł; 0,0050 zł” – poinformowali przedstawiciele GPW.


Inwestuj w akcje na GPW z prowizją 0,2% min. 2,99 PLN oraz w akcje zagraniczne z prowizją 0,12% min. 4,99 USD/EUR. Sprawdź konto demo oraz konto rzeczywiste w XTB.

W przypadku kontraktów terminowych na kursy walut notowanych na GPW, zmiana kroku oraz jednostki nie zmieni zasad ustalania wyniku z inwestycji w te instrumenty.

“Od 4 marca 2019 roku zmienia się krok oraz jednostka notowania dla wszystkich notowanych na GPW kontraktów terminowych na kursy walut. Kurs kontraktów terminowych będzie określany z dokładnością do 0,0001 zł (obecnie 0,01 zł) i będzie wyrażany za 1 jednostkę danej waluty (obecnie wyrażany jest za 100 jednostek waluty). Zostanie zachowana więc spójność pomiędzy zasadami prezentowania kursu instrumentu bazowego (kursów walut) i kontraktu terminowego” – powiedzieli.

Zmiana kontraktów terminowych na kursy akcji ma na celu ustalenie jednolitego kroku notowania na poziomie 0,0001 zł, odpowiadającego najmniejszemu krokowi notowania na rynku akcji.

“Od 4 marca 2019 roku zmienia się krok notowania dla wszystkich notowanych na GPW kontraktów terminowych na kursy akcji. Kurs kontraktów terminowych będzie określany z dokładnością do 0,0001 zł. Obowiązywać będzie jeden poziom kroku notowania, niezależnie od kursu kontraktu terminowego. Kurs kontraktów nie może być jednak niższy niż jeden grosz” – dodali.Invest Cuffs

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here