Naga MarketsGPW: WIG-Energia na minimach – akcje Energa, Tauron, Enea, PGE i PGNiG oczami Marcina Tuszkiewicza
Marcin Tuszkiewicz omawia sytuację na GPW w tym tygodniu

Spółki takie jak Tauron, Enea, PGE i PGNiG znalazły się na rekordowych minimach i na razie nic nie wskazuje na poprawę koniunktury, pomimo utworzenia Ministerstwa Aktywów Państwowych i powołanie na jego szefa Jacka Sasina, które miało zapewnić rządowi odpowiednią kontrolę nad spółkami skarbu państwa. Marcin Tuszkiewicz ze Squaber.com zadaje jednak pytanie, czy to co dobre dla rządu, będzie też dobre dla konsumentów oraz inwestorów. Zachowanie spółek energetycznych oraz indeksu sektorowego GPW WIG-Energia sugeruje bowiem zupełnie coś innego.


WIG-Energia i spadki na GPW obnażają smutną prawdę? Spółki energetyczne silnie w dół

Centralne planowanie wraca ze zdwojoną siłą. Rząd już nawet się nie kryje z takimi działaniami. Czy to co “dobre dla Skarbu Państwa” jest faktycznie dobre dla ludzi i przede wszystkim dla inwestorów? To niesłychane, że przez historię ludzkości centralne planowanie nigdy nie zdało egzaminu, zawsze doprowadzając do upadku systemu lub zapaści gospodarczej, a wciąż na nowo jest ten system powtarzany. Skupiając się jednak na Polsce, nowe pomysły rządu oraz ministra Sasina powodują zawirowania na giełdzie” – komentuje Marcin Tuszkiewicz na antenie Comparic24.tv.

Indeks sektorowy WIG Energia znalazł się na historycznych minimach tracąc w trakcie czwartkowej sesji ponad 2,5%, co pokazuje negatywne nastroje na całym polskim rynku energetycznym. Osunięcia od listopadowych szczytów sięgają 25%, a sytuacja na poszczególnych spółach nie wygląda ciekawiej:

  • Energa (GPW: ENG) testuje lokalne maksima na 7,625 zł, jest jednak o 30% tańsza niż rok temu
  • Tauron (GPW: TPE) przesuwa się w okolicy historycznych minimów i wyceniany jest na mniej niż 1,5 zł
  • Enea (GPW: ENA) w lutym rysuje historyczne minima i balansuje na granicy 7 zł za akcję
  • PGE (GPW: PGE) w czwartek pogłębia rekordowe dołki osuwając się o kolejne 5%
  • PGNiG (GPW: PGN) kosztuje około 3,5 zł i porusza się w okolic historycznych dołków
WIG Energia szoruje po dnie. Źródło: Tradingview.com

Trudno nie skomentować szerszej perspektywy dla tego całego sektora, niezwykle istotnego z punktu widzenia gospodarki. Czy jest szansa na to, że spółki energetyczne zaczną zarabiać pieniądze? Czy inwestycje ich nie przytłoczą? Skąd wezmą pieniądze na to, aby sfinansować wszystkie konieczne zmiany? To są pytania, na które nie znam odpowiedzi. Kluczowe tutaj jednak jest to, w co wierzą inwestorzy i to, czy faktycznie jest tak tragicznie? Może jednak u nas będzie inaczej?” – zadaje pytania zachęcające do refleksji nad kondycją polskiego sektora energetycznego Marcin Tuszkiewicz.

Rozmowy traderów - Nowy cykl bezpłatnych webinarów o tradingu od praktycznej strony. Obejrzyj nagranie wideo z 10 spotkań m.in. z Mieczysławem Siudkiem, Grzegorzem Moskwą, Marcinem Wikingiem, Mariuszem Drozdowskim oraz Pawłem Szwajcarem. "Dowiedz się więcej i dołącz do nas!


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here