Naga MarketsGPW wchodzi w sezon wypłaty dywidend, na rynkach spokojnie w Dzień PamięciW Stanach Zjednoczonych mamy dzisiaj Dzień Pamięci, natomiast w Wielkiej Brytanii „wiosenne święto bankowe”. W momencie, kiedy dwa najważniejsze ośrodki handlowe na świecie są zamknięte, oznacza to raczej spokój na rynkach. Jak wobec tego przebiega i przebiegała dzisiejsza sesja.

Sporo dywidend na GPW, WIG20 odnotował dziś minimalną stratę

Oczywiście na samym początku warto podkreślić, że kontrakty terminowe działają normalnie. Wobec tego klienci detaliczni handlujący na kontraktach nie muszą przejmować się dzisiaj świętami czy to w Londynie czy w Nowym Jorku. Niemniej główne ruchy na rynku giełdowym mają miejsce oczywiście na rynku kasowym, wobec czego zmienność jest dzisiaj raczej ograniczona. Patrząc przekrojowo na europejskie rynki widać, że mamy do czynienia z ewidentnym marazmem. Zdecydowana większość indeksów traci, choć spadki są raczej ograniczone. Z drugiej strony zmienność w trakcie sesji azjatyckiej była zdecydowanie większa. W Stanach Zjednoczonych obchody dzisiejszego Dnia Pamięci będą ograniczone, ze względu na wciąż panujący reżim sanitarny.

Te artykuły również Cię zainteresują
Z drugiej strony przynajmniej 50% Amerykanów jest już zaszczepione pierwszą dawką i można oczekiwać nie tylko zwiększonej aktywności konsumentów, ale również zwiększonej mobilności. Pod tym względem warto zauważyć, że ropa naftowa Brent znajduje się w okolicach 70 dolarów za baryłkę, testując ostatnie lokalne maksima. Na godzinę 17:00 spadki w Europie zamykały się w większości przypadków do pół procenta. Z kolei kontrakty terminowe na główne indeksy z Wall Street znajdują się minimalnie powyżej piątkowych zamknięć. WIG20 zniwelował dzisiaj znacznie początkową stratę i na koniec sesji traci zaledwie 0,11%.

Warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku polskiego rynku niektóre spadki cen nie są bezpośrednio powiązane z nastrojami wobec konkretnych spółek. GPW wchodzi w sezon wypłaty dywidend, a tych będzie oczywiście dosyć sporo. Dzisiaj w oczy rzuca się oczywiście spora wyprzedaż CD Projekt, jednak warto pamiętać, że większość spadku to tzw. odcięcie dywidendy. Największa spółka gamingowa w Polsce może pochwalić się stopą dywidendy na poziomie ok. 3%. Nieco mniej (pod względem stopy dywidendy) wypłaci mniejsza spółka z tego sektora, czyli Playway. Niemniej w czerwcu wypłacone zostanie ok. 50 dywidend, wobec czego można oczekiwać wzmożonej zmienności na polskim rynku giełdowym.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs jsw | eurocash kurs | pgnig akcje kurs | forex waluty | cena akcji pgnig dzisiaj | euro kurs online | akcje pgnige |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here