Naga MarketsSymbol GPW na tle wykresuJak poinformował prezes GPW, Marek Dietl, trwają prace nad utworzeniem platformy dla stokenizowanych aktywów opartych o technologię Blockchain. Projekt, którego bazą ma być technologia rozproszonych rejestrów został rozpoczęty przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie w ramach inicjatywy strategicznej „Private Market”.


Nowa technologia usprawni polską giełdę?

W ocenie prezesa GPW, polska giełda chce wykorzystać potencjał technologii Blockchain w celu m.in. zwiększenia przejrzystości w zakresie emisji prywatnych czy usprawnienia dostępu do informacji dla obrotu wtórnego i post-trade.

– Blockchain chcemy wykorzystać m.in. w ramach zdefiniowanej inicjatywy strategicznej Private Market, czyli rynku prywatnego z możliwością emitowania stokenizowanych instrumentów finansowych – oznajmił Marek Dietl podczas podpisywania umowy współpracy w zakresie Blockchain z Ministerstwem Cyfryzacji.

– Do tego Blockchain wydaje się idealny. W post-trade technologia ma usprawniać pracę przez np. zdalne głosowanie (technologia evoting opracowana przez KDPW). Wraz z rozwojem Blockchain możemy wchodzić w takie obszary, jak np. obrót instrumentów dłużnych, może z czasem surowców z fizyczną dostawą – dodał.

blockchain technologyPrezes GPW zauważa, że nowa technologia zmniejszy uciążliwość raportowania spółek i usprawni „kwestię trwałego nośnika”. W jego ocenie przyszły rok przyniesie wiele nowych rozwiązań . W planach jest współpraca z partnerami technologicznymi oraz budowa ekspertyzy w celu rozprzestrzenienia Blockchaina na inne obszary poza giełdowe.

Zobacz również: „Blockchain w Polsce. Możliwości i zastosowania” – raport Komitetu Fintech PIIT.

– Ministerstwo dostrzegło zastosowania Blockchain w administracji i będziemy pracować nad przeniesieniem naszych doświadczeń w tym zakresie (np. w evoting na Blockchain). Z resortem chcemy, aby rozwiązania dla inwestorów znalazły zastosowanie w administracji w celu zwiększenia jej efektywności w zakresie chociażby zgód, upoważnień, historii właścicielskiej – podsumował prezes Marek Dietl.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here