Naga MarketsObroty na GPW w listopadzie 2020 roku były wyższe o ponad 100% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, mówił na antenie Comparic24.tv Filip Duszczyk, Wicedyrektor w Dziale Rozwoju Rynku GPW. Nie bez znaczenia dla rosnących obrotów okazał się debiut Allegro, większy udział inwestorów detalicznych w strukturze rynku oraz cały czas utrzymująca się zmienność wywołana pandemią koronawirusa. Dzięki tym czynnikom GPW jest obecnie drugą najszybciej rozwijającą się giełdą w całej Europie. W poniższym nagraniu znajduje się również komentarz Emila Łobodzińskiego z BM PO BP odnośnie rynkowych pobudek wzrostu obrotów.

  • Wzrost wartości obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń na Głównym Rynku o 101,4% rdr do 30,6 mld zł
  • Udział inwestorów indywidualnych w obrocie zwiększył się z poziomu 12% obserwowanych w 2019 roku do ponad 22% w pierwszej połowie bieżącego roku
  • Rosnące obroty to między innymi większe zainteresowanie sektorem gamingu oraz biotechnologii, które okazały się wygranymi pandemii
  • Dokładne podsumowanie statystyk obrotu GPW za listopad 2020 r. dostępne jest w tym miejscu.

Te artykuły również Cię zainteresują
GPW ze średnim obrotem 1,53 mld zł dziennie, ponad 30 mld zł w miesiąc

W listopadzie 2020 r. łączna wartość obrotu akcjami na Głównym Rynku GPW wyniosła 31,3 mld zł, czyli o 103,4% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej, a wysokie wyniki transakcyjne utrzymują się kolejny miesiąc z rzędu.

Na głównym rynku kasowym średni dziennym obrót w arkuszu zleceń wyniósł 1,53 mld zł dziennie, co daje wzrost o ponad 100% rok do roku. Na rynku NewConnect widać jeszcze wyraźniejszy wzrost rok do roku, który wyniósł 940%, a dzienne obroty plasowały się średnio na poziomie 75 mln zł – komentował Filip Duszczyk, Wicedyrektor w Dziale Rozwoju Rynku GPW.

Łączny wolumen obrotu instrumentami pochodnymi w listopadzie wyniósł 1 009,9 tys. szt., czyli o 121,2% więcej niż rok wcześniej. Wolumen obrotu kontraktami na indeksy wzrósł o 149,6% rdr do poziomu 568,8 tys. szt., wolumen obrotu kontraktami na akcje wzrósł o 72,9% rdr do 258,0 tys. szt.

Na rynku terminowym również obserwowaliśmy znaczne wzrosty, jeżeli chodzi o rok do roku. Na rynku kontraktów indeksowych aprecjacja wyniosła 137% osiągając dzienny obrót rzędu 28,4 tys. kontraktów, a na rynku instrumentów akcyjnych wartość obrotu zwiększała się o 64% i wynosiła średnio w przeciągu sesji handlowej prawie 13 tysięcy kontraktów – dodawał Duszczyk.

Podsumowanie listopada na GPW. Źródło: statystyki GPW

IPO Allegro, gaming i biotechnologia napędzają obroty w czasie pandemii

Zdaniem GPW na tak znaczny wzrost obrotów wpłynęła między innymi sytuacja na rynku pierwotnym, a mianowicie debiut Allegro i zaklasyfikowanie spółki do indeksu WIG20. Spółka w listopadzie odpowiadała za 15% łącznego obrotu głównego rynku. Kolejny aspekt to rosnące zainteresowanie spółkami z sektora gamingowe oraz biotechnologiczne, które przyciągnęły na parkiet większą ilość gotówki.

Jak zauważał już wcześniej w rozmowie z Comparic24.tv Marek Dietl, prezes GPW, Polska jest obecnie liderem pod względem ilości emitentów, którzy zajmują się projektowaniem, sprzedażą i dystrybucją gier. Tych emitentów jest obecnie 49, a w Japonii na giełdzie notowanych jest 47 spółek z tego sektora.

Debiut Allegro przyczynił się do dywersyfikacji indeksu WIG20, a w minionym miesiącu nowa spółka odpowiadała za kilkanaście procent obrotu całego benchmarku. Do końca tego roku spodziewamy się jeszcze jednego debiutu, czyli IPO spółki PCF Group, która prezentuje silny na GPW sektor gamingowy. Inwestorzy w ostatnim czasie znacznie zwiększyli swoje zainteresowanie właśnie tą branżą. Jest to trend, który jest stabilny od początku pandemii, na czym korzysta również biotechnologia – mówił Filip Duszczyk z GPW.

IPO Allegro, który miał miejsce w październiku spowodował, że obroty na WIG20 rzeczywiście bardzo mocno wzrosły (…) natomiast listopad w ogóle na rynkach światowych oraz na rynku polskim był bardzo wyjątkowym miesiącem – dodawał Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny z BM PKO BP.

Udział inwestorów detalicznych coraz bardziej zauważalny

Pandemia koronawirusa w połączeniu ze środowiskiem rekordowo niskich stóp procentowych (realnie ujemnych) spowodowały jednocześnie, że na GPW pojawiło się o wiele więcej inwestorów detalicznych. Można szacować, że ostatecznie przekroczy ona w tym roku 100 tysięcy, co znacznie wpływa na wzrost udziału detalistów w generowanych przez warszawski parkiet obrotach.

W 2020 roku do tej pory przybyło prawie 100 tysięcy nowych rachunków maklerskich założonych przez inwestorów indywidualnych. Ich udział w obrocie wzrósł do ponad 22% w pierwszej połowie tego roku z 12% w roku ubiegłym, co pokazuje rosnące znaczenie kapitału detalicznego na warszawskim parkiecie – podsumowywał Duszczyk.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here