Naga MarketsRośnie rynkowy udział polskich brokerówLipiec był świetnym miesiącem dla największych polskich brokerów jeśli chodzi o udział w rynku akcji. W zakończonym niedawno, pierwszym miesiącu wakacji, w pierwszej piątce najaktywniejszych brokerów znalazło się miejsce dla trzech krajowych podmiotów. Liderem rynku z udziałem na poziomie 9,05% okazało się Biuro Maklerskie PKO BP, na trzecim miejscu w zestawieniu znalazło się biuro maklerskie mBanku.

  • Rośnie udział polskich brokerów w obrotach na rynku akcji.
  • W lipcu aż 9,05% udziałów przypadło liderowi – BM PKO BP.
  • 6 z 10 najpopularniejszych brokerów w ubiegłym miesiącu to polskie podmioty.

Zobacz również: CI Games podpisał umowę na dystrybucję SGW Contracts 2

Biuro Maklerskie PKO BP z największym udziałem w giełdowym obrocie na rynku akcji

Firma dowodzona przez Grzegorza Zawadę w ostatnim czasie, kiedy obserwujemy szturm inwestorów na giełdę walczy jak równy rywal z największymi zagranicznymi podmiotami oferującymi dostęp do inwestycji na rynku akcji. BM PKO BP obróciło w samym tylko lipcu akcjami na kwotę nieznacznie przekraczającą 4,2 mld zł., co stanowiło o udziałach rynkowych nieznacznie przekraczających 9%.

Kolejne miejsce w zestawieniu należało do Merrill Lynch, 3,9 mld zł. przełożyło się na 8,4% udziałów. Na trzecim miejscu znalazł się kolejny polski podmiot: BM mBanku, który wygenerował 3,58 mld zł. obrotu – udział na poziomie 7,6%.

Dom maklerski Udział w rynku w lipcu
BM PKO BP 9,05%
Merrill Lynch 8,36%
BM mBanku 7,64%
Morgan Stanley Europe 6,52%
MB ING Banku Śląskiego 6,31%
Santander BM 6,06%
DM BOŚ 4,93%
Credit Suisse 4,91%

Źródło: opracowanie własne

Zobacz również: Elon Musk: Warren Buffett nie jest “miłym dziadkiem”, za którego wszyscy go uważają

Powodem takiego stanu rzeczy i zmian w klasyfikacji brokerów jest przede wszystkim rosnący odsetek inwestorów indywidualnych, którzy w ostatnim czasie wykazują się znacznie wzmożoną giełdową aktywnością. Warto przyjrzeć się na fakt rosnących obrotów na mniejszych indeksach: mWig40 oraz sWig80. W 2019 roku około 85% łącznych obrotów z całej GPW przypadało na główny indeks WIG20. W pierwszych miesiącach bieżącego roku ten odsetek spadł do 70%, co pokazuje siłę i zdecydowany wzrost popularności mniejszych spółek.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here