Naga MarketsGPW w grudniu 2020 z rekordem dziennego obrotu. Obrót na NewConnect w rok wyższy niż przez 10 latObroty na GPW w grudniu 2020 były wyższe o ponad 150% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, mówiła na antenie Comparic24.tv Izabela Olszewska, Członek Zarządu GPW. Nie bez znaczenia dla rosnących obrotów okazały się liczne debiuty spółek w ostatnim miesiącu roku, większy udział inwestorów detalicznych w strukturze rynku oraz cały czas utrzymująca się zmienność wywołana pandemią koronawirusa. Dzięki tym czynnikom GPW jest obecnie drugą najszybciej rozwijającą się giełdą w całej Europie. W poniższym nagraniu znajduje się również komentarz Rafała Sadocha z BM mBanku odnośnie rynkowych pobudek wzrostu obrotów.

  • Obroty na rynku głównym GPW wzrosły o 152,6% r/r do 35,3 mld zł w grudniu
  • Na głównym rynku GPW w grudniu zadebiutowały akcje spółek: PCF Group (wartość oferty 203,4 mln zł), Dadelo (82,8 mln zł) oraz Pure Biologics i Medinice (przejścia z NewConnect; wartości ofert odpowiednio: 54 mln zł i 12,2 mln zł).
  • Istotny dla GPW jest również trzycyfrowy wzrost rynku ETP oraz ETF kolejno o 116% oraz 248%
  • Dokładne podsumowanie statystyk obrotu GPW za grudzień 2020 r. dostępne jest w tym miejscu.

Te artykuły również Cię zainteresują
GPW z rekordowym średnim dziennym obrotem, ponad 34 mld zł w miesiąc

Wartość obrotu akcjami na GPW w ramach arkusza zleceń wzrosła o 150,8% r/r do poziomu 34,5 mld zł. Średnia dzienna wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń wyniosła natomiast rekordowe 1,7 mld zł, o 125,7% więcej niż rok wcześniej. Wartość indeksu WIG na koniec grudnia wyniosła 57 025,84 pkt i była o 1,4% niższa niż przed rokiem.

Wzrost obrotów notowały nie tylko najmodniejsze obecnie spółki, ale również przedstawiciele branż tradycyjnych takich jak KGHM, CCC oraz PGE. Ich obroty w grudniu rosły średnio o 13, 95 oraz 45 procent w porównaniu z wcześniejszym miesiącem.

Zanotowaliśmy kolejny miesiąc wzmożonego handlu na rynku akcji, na którym obrotu sięgnęły 34,5 mld zł, co przekłada się na wzrost o ponad 150% rok do roku. Co ciekawe, na początku pandemii koronawirusa na wszystkich giełdach europejskich i światowych mieliśmy do czynienia z tendencją wzrostową, która uległa wywłaszczeniu. Natomiast na parkiecie warszawskim przez cały rok i w pierwszych dniach 2021 obserwujemy wyższe obroty i mamy nadzieję, że przez pewne zmiany strukturalne i czynniki makroekonomiczne wyniki te będą kontynuowane – komentowała Izabela Olszewska

Kapitalizacja 384 spółek krajowych notowanych na Głównym Rynku na koniec 2020 roku wyniosła 538,8 mld zł (119,0 mld EUR). Łączna kapitalizacja 433 spółek krajowych i zagranicznych notowanych na Głównym Rynku sięgnęła 1 068,7 mld zł (236,1 mld EUR).

NewConnect w rok z większym obrotem niż przez 10 lat

Rekordowe obroty na przestrzeni całego 2020 r. notował rynek NewConnect, wykorzystując między innymi efekt popularności sektora gamingowego, biotechnologicznego oraz fintechowego. Sektor gier na GPW cały czas się rozwija i pod koniec 2020 r. na rynku znajdowało się 52 emitentów.

Bardzo nas to cieszy, ponieważ na tym rynku działają głównie inwestorzy indywidualni. Regularnie od kwietnia bite były rekordy i po raz pierwszy zanotowaliśmy obroty na poziomie jednego miliarda złotych. To wszystko spowodowało, że w roku 2020 obroty na rynku NewConnect były wyższe niż w całej poprzedniej dekadzie – mówiła Olszewska.

Inwestowanie pasywne poprzez ETF-y coraz popularniejsze wśród polskich inwestorów

Na rynku kasowym średni dziennym obrót w ramach instrumentów ETF wynosił 3,6 mln zł i wzrastał o 250% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. Jak zauważa Izabela Olszewska polscy inwestorzy coraz częściej stawiają na pasywne inwestycje właśnie w formie ETF-ów, a plany dodania kolejnych z nich mają jeszcze bardziej podnieść atrakcyjność tego rynku.

Zaobserwowaliśmy ponad dwustuprocentowy wzrost obrotów. W tym roku planujemy kolejnych ETF-ów także mamy nadzieje, że to zainteresowanie podobnie jak w przypadku instrumentów strukturyzowanych ETP będzie nadal rosło – mówiła na antenie Comparic24.tv Olszewska.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here