Naga MarketsGPW vs Europa – jak rodzima giełda wypada na tle reszty kontynentu?Polska, polska gospodarka czy też giełda nie są obecnie zaliczanie do 1-ligowych państw takich jak Niemcy, Francja czy też Wielka Brytania. Wpływ na to ma oczywiście traumatyczna historia XX wieku. Niemniej w ciągu ostatnich ponad 30 lat udało się w znacznym stopniu zasypać przepaść cywilizacyjną w stosunku do „zachodu”. Beneficjentem rozwoju jest w tym przypadku również GPW w Warszawie, która umocniła swoją pozycję w regionie. Powstaje jednak pytanie, jak nasza rodzina giełda wypada na tle pozostałych państw europejskich? Polska jest pionierem czy też może zamyka stawkę?

  • GPW jest regionalnym liderem pod względem kapitalizacji.
  • Od największych giełd europejskim dzieli ją jednak ogromna przepaść.
  • Rodzima giełda pozytywnie zaskakuje natomiast pod względem ilości notowanych na niej spółek.

GPW do czołówki brakuje (i to sporo)

Jednym z pierwszych wskaźników przychodzących do głowy przy porównywaniu różnych giełd jest ich kapitalizacja, czyli wartość (wycena) wszystkich notowanych na niej podmiotów. Co oczywiste, światowy prym w tym aspekcie wiodą Stany Zjednoczone, zostawiają daleko w tyle konkurencję. Jako że Polska zapewne w najbliższych latach nie zostanie gospodarczym mocarstwem, porównanie ograniczone zostanie więc do lokalnego podwórka, czyli Europy.

Te artykuły również Cię zainteresują
GPW vs Europa – jak rodzima giełda wypada na tle reszty kontynentu?
Kapitalizacja największych giełd europejskich w grudniu 2019 (w miliardach USD). Źródło: Statista.com

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak można zauważyć na wykresie 1, jeśli porównać warszawski parkiet do największych graczy na ruropejskim rynku, to zdecydowanie polska giełda nie wypada zbyt dobrze. Według danych Statista i Banku Światowego, w grudniu 2019 roku GPW warta była ok. 151,6 mld USD, podczas gdy giełda moskiewska blisko 791,5 mld USD, Szwajcarski SIX 1,83 biliona USD, a Euronext ponad 4,7 biliona USD. Warto w tym miejscu wyjaśnić, że Euronext to połączona giełda Francji, Belgi, Holandii oraz Portugalii (jednak ta dołączyła później).

To może Cię zainteresować: Dywidendowi Arystokraci na GPW w dobie kryzysu – jak sobie poradzili?

W przypadku giełdy Polsce dalej pozostało wiele lat (czy też wręcz dekad) pościgu za pionierami na tym polu. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że liczby te uległy zmianie po pandemii wirusa (jednak nowsze dane na razie nie są dostępne) i może być ona na korzyść polski, ponieważ jak wielokrotnie wskazywano, GPW w Warszawie otrzymała w ostatnim roku nowe życie dzięki napływowi nowych inwestorów indywidualnych. Co więcej, giełdy europejskie, choć zdecydowanie mniejsze niż amerykańska dalej zaliczają się (po części) do światowego „Top 10”, dlatego odstawanie od nich nie jest aż tak “straszne”.

Lokalnie Polska daje rade

Jako, że do czołówki Polsce daleko warto zawęzić porównanie do państw regionu ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowo-Wschodniej. Jeśli pod uwagę bralibyśmy inne wskaźniki makroekonomiczne takie jak Produkt Krajowy Brutto, to Polska zajmuje wtedy 1 miejsce (oczywiście, jeśli nie bierzemy pod uwagę Niemiec). W przypadku kapitalizacji giełdy jest podobnie i można by powiedzieć, że Polska wyróżnia się dość pozytywnie.

GPW vs Europa – jak rodzima giełda wypada na tle reszty kontynentu?
Kapitalizacja wybranych giełd europejskich w grudniu 2019 (w miliardach USD). Źródło: Statista.com

 

 

 

 

 

 

 

 

Według danych banku światowego w roku 2019 GPW kapitalizacja GPW wynosiła 151,62 mld USD. W tym samym czasie Austriacka giełda warta była blisko 133 mld USD, Grecka już „tylko” 53,65 mld USD, Węgierska prawie 33 mld USD a Rumuńska 26,11 mld USD. Oczywiście należy pamiętać, że poszczególne państwa różnią się pomiędzy sobą liczbą ludności, wielkością gospodarki itd., więc w przeliczeniu na osobę ranking ten mógłby wyglądać inaczej.

Bardzo ciekawym przykładem jest natomiast Ukraina, bezpośredni sąsiad Polski, o zbliżonej liczbie ludności, która również przechodziła swoją transformację ustrojową. I tak o to w 2019 roku kapitalizacja Ukraińskiej giełdy wynosiła zaledwie 4,28 mld USD, co można uznać za wartość wręcz absurdalnie niską. Liczący mniej niż 1,5 mln mieszkańców Cypr osiągnął kapitalizacje swojej giełdy na poziomie 4,28 mld USD, czyli nieznacznie mniej.

W porównaniu z państwami regionu Polska wypada więc całkiem pozytywnie. Kapitalizacja GPW jest większa niż pozostałych państw Europy Środkowo-Wschodniej, jednak w ostatnim czasie musiała ustąpić palmę pierwszeństwa giełdzie Tureckiej, która bardzo dynamicznie się rozwija.

Tymczasem, prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl w tym tygodniu stwierdzał, że GPW to najdynamiczniej rosnąca giełda w Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o wzrost dynamiki obrotów, wyprzedzając między innymi nordycko-bałtycki Nasdaq (+38 proc. rdr) oraz Deutsche Boerse (+35 proc. rdr).

Kapitalizacja nie największa, ale za to dużo spółek!

Powyższe akapity w jasny sposób przedstawiają pozycję polskiej giełdy na europejskim teatrze. Jednak warto wskazać, że choć może i w kapitalizacji do czołówki jest daleko, to jednak są i takie zmienne, w których Polska wypada lepiej, nie odstając od największych wyjadaczy.

GPW vs Europa – jak rodzima giełda wypada na tle reszty kontynentu?
Liczba notowanych na giełdzie spółek według państw w 2018 roku. Źródło: Statista.com

 

 

 

 

 

W przypadku liczby notowanych na giełdzie podmiotów zauważyć można, że warszawski parkiet dość pozytywnie zaskakuje. Na tym polu wypada on lepiej niż giełda niemiecka czy też turecka, jednocześnie niewiele tracąc do m.in. Euronextu, największej pod względem kapitalizacji giełdy w Europie. Jako ciekawostkę można wskazać wynik BME, która w 2018 roku posiadała na swojej giełdzie ponad 3 tys. notowanych podmiotów.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dolary kurs | ropa notowania | bml notowania | dow j | pgnig akcje |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here