Naga MarketsGPW udzieli pożyczki odnawialnej TGE do kwoty 240 mln złWarszawa, 03.11.2021 (ISBnews) – Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) zawarła umowę odnawialnej pożyczki ze spółką zależną – Towarowa Giełda Energii (TGE) – do kwoty 240 mln zł. Pożyczka przeznaczona jest na finansowanie podatku VAT z tytułu rozliczeń na rynku międzynarodowym energii elektrycznej, podała Giełda.

“Pożyczka zostanie udzielona w PLN. Oprocentowanie pożyczki jest zmienne i określone jako suma oprocentowania bazowego WIBOR O/N oraz marży. Zwrot pożyczki nastąpi w terminie do 30 czerwca 2022 r. z możliwością zawarcia aneksu na kolejny okres, co będzie zależne od sytuacji na międzynarodowym rynku energii elektrycznej i potrzeb płynnościowych TGE” – czytamy w komunikacie.Jak wyjaśnia GPW, TGE będzie mieć możliwość wykorzystania środków z pożyczki w takim zakresie, w jakim będzie tego wymagać sytuacja rynkowa.

“Pożyczka przeznaczona jest na finansowanie podatku VAT z tytułu rozliczeń na rynku międzynarodowym energii elektrycznej. Wykorzystanie pożyczki będzie zależało od kształtowania się kierunku handlu na ‘Rynku Dnia Następnego’. Konieczność pozyskania przez TGE finansowania wynika z różnic w sposobie opodatkowania podatkiem VAT transakcji międzynarodowych oraz krajowych; tylko w stosunku do tych pierwszych zastosowanie znajduje mechanizm odwrotnego obciążenia VAT. Finansowanie w postaci pożyczki konieczne jest w okresie od momentu zapłaty podatku VAT w transakcjach krajowych do momentu zwrotu naliczonego VAT z urzędu skarbowego. Kondycja ekonomiczno-finansowa TGE jest bardzo dobra, rentowność utrzymuje się na wysokim poziomie” – czytamy także.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

(ISBnews)Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here