Naga Markets

Krajowe indeksy słabe na tle rynku. Inwestorzy oczekują na decyzję RPP w sprawie stóp procentowychWczorajsza sesja mimo skromnego wzrostu na WIG20 (+0,6%) pokazuje, że inwestorzy są negatywnie nastawieni do rynku i cały czas obawiają się recesji. Strona popytowa nie była zainteresowana spółkami paliwowymi ani surowcowymi. PGE oraz JSW zakończyły dzień przecenami o prawie sześć procent, tym samym kontynuując spadki.

Krajowy parkiet ze słabą sesją

Wyjątkową siłę za to pokazało Allegro (+15,8%). Indeksy średnich i małych spółek wczoraj zakończyły dzień pod kreską. mWIG40 poszedł w dół o 1,1%, a sWIG80 zniżkował o 2%. Szeroki indeks WIG zyskał 0,1%. Obroty były podobne to poprzednich sesji i wyniosły 1,1 mld PLN, z czego 1 mld przypadł na WIG20.



W ujęciu sektorowym 7 branż zanotowało wyraźny spadek, najwięcej straciły WIG Media (-4,5%) oraz WIG Energia (-3,4%). Najlepiej poradziły sobie WIG Gry (+4,5%) oraz WIG Odzież (+3%). Kupujący zdecydowanie w środę woleli zachodnioeuropejskie akcje. Mimo tego, że indeksy nie odrobiły strat z wtorku to zakończyły dzień sporo nad kreską. DAX wzrósł o 1,6%, FTSE 100 poszedł w górę o 1,2%, CAC 40 zakończył dzień ponad 2% na plusie.

Wzrostom przewodził sektor IT oraz nieruchomości, pod kreską znajdowała się jedynie energetyka. W USA małe wzrosty, Dow Jones Industrial wzrósł o 0,2%, S&P 500 i Nasdaq zyskały po 0,4%. Inwestorzy czekają na rozpoczęcie sezonu wyników aby ocenić sytuacje fundamentalną spółek w otoczeniu recesyjnych nastrojów.

Złotówka coraz słabsza

Wczoraj na rynku walutowym sytuacja była wyjątkowo nieprzyjemna dla polskich importerów, ponieważ złotówka kontynuowała spadki. Wyjątkowo mocno straciła w stosunku do dolara, którego rano można nabyć za 4,67 PLN. Euro obecnie kosztuje 4,77 PLN.

Cena ropy po spadkach na początku tygodnia utrzymuje się na poziomie ok. 100 USD/bll. Złoto za uncję na rynku kosztuje niewiele poniżej 1750 USD. Na Bitcoinie nadal trwa konsolidacja w okolicach 20 tys. USD za sztukę.

Dzisiaj RPP podejmuje niezwykle ważną decyzję w sprawie stóp procentowych. Konsensus wynosi 75 p.b. Oprócz tego o 8:00 dowiemy się jaka była produkcja przemysłowa z Niemczech, a o 13:30 zostanie opublikowany protokół z posiedzenia ECB. KE ma dzisiaj również opublikować prognozy gospodarcze.

Czwartek rozpoczyna się wzrostami na azjatyckich indeksach oraz kontraktach terminowych indeksów amerykańskich. Kontrakty na DAX wzrosły rano już o ponad 1%.

NED

Autorem tekstu jest Kajetan Sroczyński, analityk BDM

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cdr notowania | aktualny kurs korony czeskiej | notowania s&p 500 | kurs rubla prognozy | pgnig notowania akcji | giełda mbank | cd projekt giełda |



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>



ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here