Naga MarketsMimo negatywnego sentymentu na rynkach bazowych które kontynuowały trend spadkowy, tym razem relatywnie lepiej zachowywały się notowania na warszawskiej giełdzie. WIG20 zyskał blisko 0,50%, a koniem pociągowym okazał się sektor energetyczno-paliwowy ze wsparciem KGHM. Wzrosty wymienionych spółek wynikały przede wszystkim z podpisania porozumienia w kwestii zasad i tempa transformacji górnictwa pomiędzy Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym i delegacją rządową.

Zgodnie z porozumieniem, ostatnia kopalnia przestanie wydobywać węgiel w 2049 r., a do tego czasu górnictwo ma być subsydiowane przez państwo, czyli de facto w dużej mierze przez spółki Skarbu Państwa. Górnicy dołowi mają mieć gwarancję pracy w kopalniach do emerytury. Co istotne, treść porozumienia ma być teraz notyfikowana w Komisji Europejskiej.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Rozpoczynający się tydzień będzie dość ciekawy pod względem wydarzeń nie związanych bezpośrednio z rynkiem finansowym, ale mających na niego duży wpływ. Poza dzisiejszym wystąpieniem prezes EBC w PE, która będzie zdawać sprawozdanie z prac banku centralnego strefy euro, w tym tygodniu będzie miała miejsce pierwsza debata prezydencka w USA oraz finałowa runda negocjacji w kontekście Brexit, która pokryje się z debatami w brytyjskim parlamencie odnoście ustawy Internal Market Bill.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here