Naga MarketsGPW rozważa udostępnienie nowej platformy transakcyjnej w chmurzeGiełda Papierów Wartościowych analizuje możliwość udostępnienia nowej platformy transakcyjnej w chmurze. Alternatywą jest obecnie budowany system TCA Tool – system zawierający zestaw narzędzi do identyfikacji i analizy kosztów transakcyjnych.

  • GPW rozważa wprowadzenie nowej platformy transakcyjnej. 
  • Transaction Cost Analysis ma wspomóc identyfikację i analizę kosztów transakcyjnych. 
  • GPW nie przewiduje tworzenia możliwości handlu na ujemnych wartościach. 

Zobacz również: NewConnect Flash: Investeko, Novavis, Columbus, SoftBlue, Polman

Te artykuły również Cię zainteresują
Nowa platforma transakcyjna w “chmurze”

Chmura internetowa to rodzaj usługi, który polega na przechowywaniu danych na serwerze usługodawcy. Chmura daje użytkownikom dostęp do danych w niej zamieszczonych z każdego miejsca na ziemi, gdzie jest dostęp do internetu.

Paweł Lasiuk, rzecznik GPW powiedział dla ISBtech: „Migracja do chmury rozwiązań informatycznych obecnie wykorzystywanych na GPW jest mało prawdopodobna. GPW rozważa natomiast udostępnianie w ten sposób aktualnie budowanej nowej platformy transakcyjnej podmiotom które będą tym zainteresowane. Jeden z tworzonych obecnie systemów zawierający zestaw narzędzi do identyfikacji i analizy kosztów transakcyjnych, TCA Tool, będzie oferowany w chmurze”.

Zobacz również: Inwestorzy na GPW 85% transakcji dokonują przez Internet, coraz częściej mobilnie

Nie będzie możliwości handlu na ujemnych wartościach

GPW nie widzi potrzeby stworzenia możliwości handlu na instrumentach na ujemnych wartościach. Lasiuk skomentował: „Instrumenty notowane na GPW, których cena jest zależna od kontraktów terminowych, np. na ropę naftową czy inne surowce, to instrumenty rynku kasowego (certyfikaty strukturyzowane). Ich cena nie może spaść poniżej zera, inwestor nie partycypuje też w ew. stracie poniżej zera. Nie ma zatem konieczności  tworzenia możliwości handlu na ujemnych wartościach. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, minimalna wartość instrumentu finansowego to 0,01 zł”.

Jako sztandarowy przykład handlu na wartościach poniżej zera, można podać tutaj niedawne tąpnięcie na kontraktach na ropę WTI z dostawą w maju 2020 r. – w trakcie sesji, przez moment ich wartość spadła do -37,6 USD za baryłkę co pokazuje poniższy wykres:

Futures na ropę naftową. Notowania z ostatnich 3 miesięcy. Źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here