TMS


USD/CHF - Frank szwajcarski umacnia się. Trend w krótkim terminie powinien się utrzymać
Czy nowa ustawa frankowa pozwoli na odbicie kursu akcji polskich banków? |źródło: fotolia.com

Nowy projekt ustawy frankowej, mającej pomóc tak zwanym frankowiczom, czyli wszystkim tym, którzy zaciągnęli kredyt w frankach szwajcarskich przed feralnym 15 stycznia 2015 roku ma zostać przedstawiona dziś o godzinie 11:00 na konferencji prasowej w Warszawie. W omówieniu szczegółów projektu wezmą udział prezes NBP, Adam Glapiński oraz minister Kancelarii Prezydenta RP Maciej Łopiński. Na rynku tym czasem pojawiła się informacja, która wywarła zauważalny wpływ na wycenę polskich banków na GPW.


Według informacji do których dotarli dziennikarze Rzeczpospolitej, najnowszy projekt ustawy frankowej nie podchodzi już tak rygorystycznie do kwestii ewentualnych zobowiązań banków wobec kredytobiorców, które wynikały z poprzednich zapisów. Przede wszystkim nowa ustawa ma pozbyć się zapisu o przymusowym przewalutowaniu kredytu frankowego na taki rozliczany w walucie krajowej (złotych). Jedyne na co mogliby liczyć poszkodowani klienci to zwrot spreadów – różnicy pomiędzy oficjalnym kursem walutowym NBP a kursem używanym przez bank.

Tego typu rozwiązanie oznaczałoby koszty dla polskiego sektora bankowego w wysokości kilku miliardów złotych, zamiast siedemdziesięciu miliardów na które oszacowano straty wynikłe z przymusowego przewalutowania kredytów frankowych.

Powodem dla którego Kancelaria Prezydenta miałaby zrezygnować z przewalutowania są ostatnie wydarzenia makroekonomiczne w Europie – przede wszystkim Brexit oraz słaba kondycja części z banków na południu kontynentu. KNF zwracał uwagę na prawdopodobne skutki prezydenckiego projektu już w marcu, kiedy ostrzegał przed zachwianiem stabilności finansowej niektórych banków, a przez to narażenie całego sektora na kryzys.

Inwestorzy uwierzyli w doniesienia Rzeczpospolitej i na GPW trwa właśnie szał zakupów. Do gwiazd dzisiejszej sesji zaliczyć należy Getin Noble (GNB), Millenium (MIL) oraz PKO BP (PKO).

Getin Noble +16,28%:

GETINOBLE
Warto zwrócić uwagę na potężne obroty jakie pojawiły się na GNB

Millenium +13,49%

MILLENNIUMPKO BP +6,64%

PKOBPNoble Markets

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here