Naga Markets
GPW prezentuje polsko-węgierskie porozumienie
Marek Dietl, prezes GPW. Źródło: Newseria

Do końca III kwartału 2022 r. ma powstać polsko-węgierska spółka działająca w obszarze post-transakcyjnym na rynkach towarowych. Wstępne porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) i Towarowej Giełdy Energii (TGE) po stronie polskiej, a także Narodowego Banku Węgier i Giełdy Papierów Wartościowych w Budapeszcie.

GPW zapowiada powstanie polsko-węgierskiej spółki działającej w obszarze post-transakcyjnym na rynkach towarowych

Spółka Central Post-trade Solutions (CPS) powstanie w wyniku połączenia Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych i węgierskiego Keller CCP.







– Nawet gdybyśmy połączyli wszystkie izby rozliczeniowe w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowej to ich rozmiar będzie stanowił 50-60 procent najmniejszej izby rozliczeniowej w Europie Zachodniej. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że rynki kapitałowe i finansowe w naszym regionie są dużo mniejsze (…). Węgierscy partnerzy z Keller CCP zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa, co jednak wiąże się z dużymi kosztami i depozytami. Dlatego część klientów chcąc zapewnić sobie niższe opłaty, zwraca się do polskiego IRGiT-u, podmiotu dużo większego od węgierskiego Keller CCP – powiedział Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW w cotygodniowym „Wideokomentarzu GPW” zamieszczonym na oficjalnym kanale Giełdy w mediach społecznościowych.

– Natomiast wspólnie możemy w obszarze rynku towarowego zaoferować takim krajom jak na przykład Bułgaria czy kraje nadbałtyckie rozwiązanie, które obejmuje zarówno rynek natychmiastowych transakcji czy transakcji odroczonych z fizyczną dostawą – to są zadania dla IRGiT. Z kolei Keller CCP może tworzyć instrumenty finansowe oparte o towary. Otwiera nas to na zupełnie nową pulę inwestorów finansowych obecnych na dojrzałych rynkach (…) – dodał Prezes Zarządu GPW.

Poniżej prezentujemy link do całej wypowiedzi:

Duży potencjał w planowanym przedsięwzięciu widzi również strona węgierska.

To jest dla nas cudowny dzień, kiedy podpisaliśmy list intencyjny i tworzymy inicjatywę środkowoeuropejską. Dla giełdy nasze udziały w Kelerze to jest inwestycja o bardzo wysokim znaczeniu, dlatego że wszyscy dążą do tego, aby w sposób zintegrowany funkcjonować wzdłuż łańcucha wartości. Daje nam to przewagę konkurencyjną – podkreślił Richard Végh, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Budapeszcie.

Po stronie polskiej transakcję finalizować będzie TGE. GPW posiada 100% kapitału zakładowego TGE oraz pośrednio w ramach GK TGE, 100% kapitału zakładowego Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych (IRGiT).

AVA Trade

– Potencjalna transakcja stwarza bardzo duże możliwości rozwoju poprzez wykorzystanie synergii zarówno w obszarze przychodowym, jak i kosztowym. Jeżeli chodzi o obszar przychodowy to jest to przede wszystkim możliwość rozwoju rynku instrumentów finansowych poprzez wprowadzenie instrumentów pochodnych dla energii elektrycznej i gazu, ale też możliwość rozwoju rynku towarowego i rolnego
w segmencie terminowym. To również możliwość współpracy międzynarodowej z naszymi partnerami węgierskimi, ale też z węgierską giełdą gazu, węgierską giełdą energii oraz innymi platformami obrotu w regionie, które widzą potrzebę konsolidacji i korzyści współpracy z izbami rozliczeniowymi zarówno posiadającymi, jak i nie, status CCP. Jest to znacząca szansa dla polskiego IRGiT-u na poszerzenie bazy klientów i zwiększenie przychodów-
wyjaśnił Adam Młodkowski,Wiceprezes Zarządu TGE.

– Natomiast w obszarze kosztowym jest to możliwość wykorzystania wspólnego zaplecza backoffice, jak i współpracy w obszarze procedur czy risk management.(…) Największą korzyścią, moim zdaniem jest to, że mamy szansę stworzyć największą izbę rozliczeniową w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, co daje podstawy do myślenia o ekspansji międzynarodowej – dodał Wiceprezes Zarządu TGE.

Podpisane w czwartek 16 grudnia br. porozumienie Term Sheet zakłada, że po powołaniu Central Post-trade Solutions, strona polska będzie jej większościowym akcjonariuszem. Uzyska też większość w radzie nadzorczej i zarządzie spółki.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs akcji comarch | mbank cena akcji | alior akcje rekomendacje | cena akcji allegro | pko akcje wykres | kurs pkobp | cd projekt akcje wykres |



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>









  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKryptowaluty za około 10 lat całkowicie wypchną z rynku pieniądz fiat, uważa prezes Platon Life
Następny artykułDecyzja Fed, a Wall Street. Czas surowców i tragikomedia na lirze – podsumowanie T. Piwońskiego
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

1 KOMENTARZ

  1. Panie Prezesie. Jest Pan osobą niezwykle pomysłową i prezentującą nowoczesne podejście do polskiego rynku kapitałowego. Podsunę jeden pomysł. Może Pan przypisać sobie autorstwo. Nie zależy mi na tym.
    Sympatyzuje Pan ze środowiskiem zjednoczonej prawicy m.in. dzięki któremu od przyszłego roku cena papieru toaletowego wzrośnie aż o 25%. Tym samym papier toaletowy stanie się papierem wartościowym. Proszę pomyśleć o jego notowaniach. W perspektywie może jakieś futures lub indeks. Niech Pan to rozważy. Będzie to pewne dopełnienie wszystkich dotychczasowych Pana równie inteligentnych pomysłów. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here