Naga MarketsLudwik Sobolewski
Ludwik Sobolewski, były szef GPW

W obliczu słabnącego zainteresowanie polskich i zagranicznych inwestorów indywidualnych, polska giełda powinna skupiać się na detalistach, “wręcz ich dopieszczać”, twierdzi były prezes GPW, Ludwik Sobolewski, który był gościem Piotra Gembarowskiego na antenie Comparic24.tv.

  • Ludwik Sobolewski jest niezadowolony z małej ilości debiutów na warszawskim parkiecie. Jego zdaniem firmy chcące działać międzynarodowo mogą omijać GPW i szukać debiutów na innych giełdach
  • Duży zagraniczny kapitał instytucjonalny boi się ograniczeń wynikających z europejskich i polskich regulacji
  • Koronawirus zbił aktywność inwestorów, ta powinna jednak powracać w kolejnych miesiącach

WIG20 zamyka jeden z najmocniejszych kwartałów od lat

Chociaż ostatnie wydarzenia związane z koronawirusem spowodowały, że inwestorzy w Polsce i na świecie ostrożniej podchodzą do swoich inwestycji, to nie można przejść obojętnie obok faktu, że WIG20 w drugim kwartale zyskał 20%, zamykając jeden z najlepszych okresów od lat. W tym samym czasie giełda amerykańska notowała najlepsze trzymiesięczne wyniki od dwóch dekad.

– Inwestorzy zrobili się trochę bardziej ostrożni, czy też są nieco zdezorientowani i to wszystko jest na tle sytuacji z koronawirusem, po prostu nie wiadomo czy będzie ta słynna druga fala czy to przypadkiem już nie teraz się zaczyna, zzy będzie nowy lock down. To jest taka mała niepewność i ona moim zdaniem spowodowała uspokojenie nastrojów – komentował Ludwik Sobolewski.

Detaliści coraz ważniejsi dla GPW. Giełda powinna ich rozpieszczać

Były prezes GPW porusza kwestię słabnącego zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych z krajów zagranicznych inwestowaniem na ulicy Książęcej w związku z obecną awersją do ryzyka oraz ograniczeniami regulacyjnymi oraz prawnymi. W efekcie, zdecydowanie rośnie znaczenie “detalistów”, na których giełda powinna jego zdaniem mocniej się skupić.

– Trzeba niezwykle się troszczyć, wręcz dopieszczać inwestorów indywidualnych, gdyż oni są obecnie tym silnikiem, który powoduje, że możemy się zdobyć na jakiekolwiek myślenie optymistyczne co do nowych aktywów, które będą pojawiać się na giełdzie warszawskiej – mówił Sobolewski.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułMark Yusko: tylko złoto i bitcoin to realne pieniądze
Następny artykułGPW notuje najlepszy kwartał od niemal 11 lat!
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here