Naga MarketsGPW podtrzymuje wysokie obroty. Kilkudziesięcioprocentowe wzrosty w styczniu 2021!Styczeń 2021 przyniósł spore wzrosty obrotów na GPW i NewConnect w porównaniu z 2020 rokiem. Ubiegły rok przyniósł bardzo duży wzrost obrotów na parkiecie głównym Giełdy Papierów Wartościowych. Pierwsze dwa miesiące zupełnie na to nie wskazywały, dopiero marzec był przełomowy. Wybuch światowej pandemii koronawirusa spowodował dynamiczne spadki na giełdach, które skutkowały również zdecydowanym wzrostem obrotów.

  • Wzrost obrotów w styczniu w ujęciu rokrocznym. 
  • Zdecydowany wzrost obrotów na głównym parkiecie GPW. W 2020 roku sięgnęły one ponad 311 mld zł.
  • W całym 2020 roku obroty wzrosły o 59% w porównaniu z 2019 rokiem. Spadek jedynie w styczniu (-4,6%).

Te artykuły również Cię zainteresują
Duży wzrost obrotów w styczniu na parkietach: głównym GPW i NewConnect

W ujęciu miesięcznym, w styczniu 2021 roku obserwowaliśmy dynamiczne wzrosty w skali obrotów na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych a także na NewConnect. W przypadku tego pierwszego, odnotowano poziom 32,3 mld zł co oznacza wzrost w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 roku.

Miesięczna wartość obrotów na głównym parkiecie GPW. Porównanie 2021 do 2020. Źródło: opracowanie własneNa parkiecie NewConnect skala wzrostu obrotów była jeszcze bardziej imponująca. W styczniu odnotowano obroty na poziomie 1,1 mld zł, w porównaniu z 370 mln zł przed rokiem, co stanowi o wzroście na poziomie blisko 200%!

Miesięczna wartość obrotów na głównym parkiecie NewConnect. Porównanie 2021 do 2020. Źródło: opracowanie własne

Zdecydowanie wzrosły również średnie dzienne obrotów na obydwu parkietach

Analizując średni sesyjny poziom obrotów na parkiecie głównym GPW, w styczniu wyniósł on 1,66 mld zł, a podczas większości sesji liderem w dziennym zestawieniu były walory gamingowego giganta: CD Projekt. Tak wysoki poziom stanowi o wzroście na poziomie blisko 75% w porównaniu ze styczniem przed rokiem.

Zobacz również: Vision Edge Entertainment podpisało umowę z DeSand Game Studios

Miesięczna wartość obrotów (średnia dzienna) na głównym parkiecie GPW. Porównanie 2021 do 2020. Źródło: opracowanie własne

Wzrost średnich dziennych obrotów na NewConnect był jeszcze większy. Poziom wzrostu to blisko 210%. Należy jednak pamiętać, że zarówno na parkiecie głównym GPW jak i na NewConnect, obrotu znacznie wzrosły dopiero w marcu, kiedy na rynkach zdecydowanie wzrosła zmienność w związku z wybuchem pandemii. Czekamy zatem na zestawienie kolejnych miesięcy, aby sprawdzić, czy w zestawieniu z wyższym poziomem bazowym, wzrosty obrotów będą równie imponujące.

Miesięczna wartość obrotów (średnia dzienna) na głównym parkiecie NewConnect. Porównanie 2021 do 2020. Źródło: opracowanie własne

Analizując średnią dzienną obrotów, rok 2020 wypada również zdecydowanie lepiej niż 2019. Aż w 11 miesiącach, z wyłączeniem stycznia, obroty były wyższe niż rok wcześniej, a w październiku i grudniu skala zmiany w ujęciu rokrocznym przekraczała 100%!

Okres pandemii koronawirusa niewątpliwie spowodował wzrost zainteresowania giełdą jako miejscem inwestycji i próby pomnażania swoich oszczędności. Motorem napędowym do takiego stanu rzeczy był spadek stóp procentowych, co sprawiło, że lokaty bankowe przestały być opłacalne jako miejsce przechowywania wolnych środków pieniężnych.

Podsumowanie obrotów na GPW w 2020 roku zostało opisane w tym artykule.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here