Naga MarketsGPW podtrzymuje wysokie obroty. Kilkudziesięcioprocentowe wzrosty w marcu 2021!Marzec 2021 przyniósł spore wzrosty obrotów na GPW i NewConnect w porównaniu z 2020 rokiem. Cofając się nieznacznie w czasie, ubiegły rok przyniósł bardzo duży wzrost obrotów na parkiecie głównym Giełdy Papierów Wartościowych. Pierwsze dwa miesiące zupełnie na to nie wskazywały, dopiero marzec był przełomowy. Wybuch światowej pandemii koronawirusa spowodował dynamiczne spadki na giełdach, które skutkowały również zdecydowanym wzrostem obrotów.

  • Wzrost obrotów w marcu w ujęciu rokrocznym. 
  • Wzrost wartości obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń na Głównym Rynku o 39,5% rdr do 35,8 mld zł
  • Wzrost wartości obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń na rynku NewConnect o 30,8% do 831,0 mln zł
  • W całym 2020 roku obroty wzrosły o 59% w porównaniu z 2019 rokiem. Spadek jedynie w styczniu (-4,6%).

Te artykuły również Cię zainteresują
Duży wzrost obrotów w marcu na parkietach: głównym GPW i NewConnect

W ujęciu miesięcznym, w marcu 2021 roku obserwowaliśmy dynamiczne wzrosty w skali obrotów na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych a także na NewConnect. W przypadku tego pierwszego, odnotowano poziom 40,9 mld zł co oznacza wzrost o ponad 57% w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 roku. W ujęciu wartościowym, poziom obrotów jest zdecydowanie najwyższa w 2021 roku, należy jednak pamiętać, o znacznym wzroście poziomu bazowego (obrotów w marcu 2020 roku, w związku z giełdowym tąpnięciem).

Miesięczna wartość obrotów na parkiecie głównym GPW. Porównanie 2021 do 2020. Źródło: opracowanie własne

Na parkiecie NewConnect skala wzrostu obrotów nie była już tak imponująca jak w styczniu i lutym. W marcu odnotowano obroty na poziomie 0,8 mld zł, w porównaniu z 640 mln zł przed rokiem, co stanowi o wzroście na poziomie ponad 31%! To jednak najniższa miesięczna wartość obrotów na małej giełdzie NewConnect w 2021 roku.

Miesięczna wartość obrotów na parkiecie NewConnect. Porównanie 2021 do 2020. Źródło: opracowanie własne

Wzrosły również średnie dzienne obrotów na obydwu parkietach

Analizując średni sesyjny poziom obrotów na parkiecie głównym GPW, w marcu wyniósł on 1,56 mld zł, a podczas większości sesji liderem w dziennym zestawieniu były walory gamingowego giganta: CD Projekt. Tak wysoki poziom stanowi o wzroście na poziomie ponad 33% w porównaniu z marcem przed rokiem. W porównaniu z lutym 2021, obserwujemy wzrost, jednak poziom średniej jest nieznacznie niższy niż w styczniu bieżącego roku.

Zobacz również: Vision Edge Entertainment podpisało umowę z DeSand Game Studios

Miesięczna wartość obrotów (średnia dzienna) na głównym parkiecie GPW. Porównanie 2021 do 2020. Źródło: opracowanie własne

Wzrost średnich dziennych obrotów na NewConnect był tym razem zdecydowanie mniejszy. Poziom wzrostu to nieco ponad 25%. Należy jednak pamiętać, że zarówno na parkiecie głównym GPW jak i na NewConnect, obroty znacznie wzrosły dopiero w marcu 2020, kiedy na rynkach zdecydowanie wzrosła zmienność w związku z wybuchem pandemii. Taki stan rzeczy przyczynił się do zdecydowanie mniejszych wzrostów w porównaniu z poprzednim rokiem. Warto zauważyć też, że średnia przypadająca na jedną sesję jest z miesiąca na miesiąc coraz mniejsza.

Miesięczna wartość obrotów (średnia dzienna) na parkiecie NewConnect. Porównanie 2021 do 2020. Źródło: opracowanie własne

Analizując średnią dzienną obrotów, rok 2020 wypadał zdecydowanie lepiej niż 2019. Aż w 11 miesiącach, z wyłączeniem stycznia, obroty były wyższe niż rok wcześniej, a w październiku i grudniu skala zmiany w ujęciu rokrocznym przekraczała 100%!

Okres pandemii koronawirusa niewątpliwie spowodował wzrost zainteresowania giełdą jako miejscem inwestycji i próby pomnażania swoich oszczędności. Motorem napędowym do takiego stanu rzeczy był spadek stóp procentowych, co sprawiło, że lokaty bankowe przestały być opłacalne jako miejsce przechowywania wolnych środków pieniężnych.

Podsumowanie obrotów na GPW w 2020 roku zostało opisane w tym artykule.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here