Naga Markets

 Rok 2022 jest ostatnim rokiem realizacji aktualnej Strategii Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Dokument nie tylko wyznaczył cele związane z rozwojem obszarów podstawowego biznesu Grupy Kapitałowej GPW, ale także wskazał szereg nowych inicjatyw strategicznych. Realizację strategii podsumowano na specjalnie zorganizowanej konferencji.

  • GK GPW podsumowała realizację strategii #GPW2022
  • GPW została pełnoprawnym członkiem Światowej Federacji Giełd 

– W 2018 roku postawiliśmy sobie bardzo ambitne cele strategiczne w wymiarze finansowym oraz otwarcia nowych obszarów biznesowych dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Jeśli chodzi o wyniki finansowe poszło nam bardzo dobrze – w ostatnich latach średnie zyski były o 40 proc. wyższe niż w poprzedniej pięciolatce. Stworzyliśmy też wiele nowych produktów dla naszych inwestorów, dla spółek planujących debiuty giełdowe (…).

Na pewno jesteśmy zadowoleni z tego, jak rozwija się nasz rynek towarowy i obrót instrumentami finansowymi. Szczególnie widać postęp w zakresie danych i informacji. W ciągu ostatnich 15 lat wzrosły przychody z obszaru danych o 78 proc. Jest to najbardziej obiecująca i perspektywiczna część naszego biznesu. – powiedział Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW w cotygodniowym „Wideokomentarzu GPW” zamieszczonym na oficjalnym kanale Giełdy w mediach społecznościowych.

Cieszymy się też ze wszystkich produktów technologicznych, które stworzyliśmy. Wiele z nich już działa, część z nich ma już pierwszych klientów, a nasz największy projekt informatyczny – WATS, czyli system transakcyjny – jest już w wersji testowej, w której można już składać zlecenia. Teraz należy to wdrożyć na GPW, a może również i na innych giełdach – dodał Prezes Zarządu GPW.

Swoistym podsumowaniem działań GPW w ostatnich czterech latach było przyjęcie GPW w poczet członków Światowej Federacji Giełd, co ogłosił podczas konferencji przedstawiciel organizacji zrzeszającej parkiety z całego świata Bill Speth:

– (…) Mam niesłychaną przyjemność ogłosić, że Państwa giełda została zatwierdzona, jako pełnoprawny członek. To oznacza, że będą Państwo mieć uprawienia do zajmowania miejsca w zarządzie, będą Państwo reprezentowani we wszystkich naszych grupach i komitetach roboczych, będą Państwo zapraszani na nasze wydarzenia i będą mogli Państwo realizować networking z innymi giełdami członkowskimi. Oprócz tego będą Państwo mieć wyłączny dostęp do badań benchmarkingowych i ankiet. Serdecznie gratuluję w imieniu Zarządu Światowej Federacji Giełd, sekretariatu, a także składam osobiste gratulacje.

NED

Warszawska giełda ma też istotną rolę do odegrania w całym regionie Europy Środkowej i Wschodniej, o czym mówił podczas konferencji przedstawiciel Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju:

To, co dla nas ważne, to wzmacnianie współpracy pośród różnych giełd w naszym regionie. Widzimy dziś, że to jest taka sytuacja, w której suma działań wszystkich daje lepszy efekt niż działania wszystkich w pojedynkę – podkreślił Aleksander Savieliev, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Realizacji strategii GPW przyglądają się od kilku miesięcy zewnętrzni audytorzy.

– Porównywaliśmy warszawską giełdę ze wszystkimi dużymi giełdami na świecie. (…) Państwa wyniki oceniam jako dość przyzwoite. Wyróżniłbym tu cztery pozytywne elementy. Po pierwsze odnotowali Państwo 5,5 proc. wzrostu przychodów rok do roku, co pokrywa się z tempem wzrostu innych giełd w tym samym czasie. (…)

Po drugie utrzymali Państwo wysoki poziom płynności wynoszący powyżej 90 proc. (…) Zazwyczaj jestto około 40 proc., więc ten wynik jest naprawdę świetny. (…) Po trzecie na rynku pierwotnym liczba debiutów rok do roku wzrosła z 21 do 48, przy czym warto podkreślić dwa ważne debiuty, jakimi było wejście na giełdę Allegro oraz Pepco – powiedział Franek Hutten-Czapski, Dyrektor Zarządzający Boston Consulting Group Poland.

W najbliższych miesiącach GPW rozpocznie prace nad nowym dokumentem strategicznym, na lata 2023-2027, który tradycyjnie ma przynieść korzyści nie tylko samej Giełdzie, ale i innym uczestnikom rynku.

– Mamy nadzieję, że na nowej Strategii skorzystają, zarówno klienci instytucjonalni, jak i inwestorzy indywidualni. Z produktów i usług GPW skorzystają również domy maklerskie – lokalne i zagraniczne – podkreślił Michał Piątek, Dyrektor Działu Strategii i Analiz GPW

Prezentacja nowej strategii Grupy Kapitałowej GPW planowana jest na I kw. 2023 r.

„Wideokomentarze GPW” zamieszczane są na oficjalnym koncie Giełdy na portalu YouTube GPW.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here