Naga MarketsGPW: Podsumowanie pierwszego dnia II Konferencji Giełd Trójmorza  w WarszawieII edycję Konferencji Giełd Trójmorza uroczyście otworzył Marek Dietl, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW): – Do tej pory mocno współpracowaliśmy na osi wschód-zachód. Teraz czas, abyśmy jako giełdy mocniej współpracowali na linii północ-południe. Jako region mamy wiele do udowodnienia, jeśli chodzi o współpracę rynków kapitałowych.

GPW: Pierwszego dnia zaproszeni goście rozmawiali o 30 latach doświadczeń GPW

W ubiegłym roku obroty na wszystkich giełdach krajów Trójmorza przekroczyły 120 mld euro. Dzięki inicjatywie Trójmorza głos mniejszych giełd jest lepiej słyszalny i jesteśmy też bardziej rozpoznawalni. Nasza współpraca nie może się jednak ograniczać wyłącznie do tego regionu, dlatego cieszę się z licznej delegacji z Armenii czy Gruzji. Naszą rolą jest wesprzeć te kraje w integracji ze światowymi finansami – powiedział Prezes Zarządu GPW.W wydarzeniu uczestniczył Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Piotr Ćwik, który odczytał list od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy: – „Mając w pamięci wartościowe rozmowy z prezesami giełd papierów wartościowych z Czech, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier w ubiegłym roku w Krakowie, doceniam kontynuację organizacji Konferencji Giełd Trójmorza i mam nadzieję, że kolejne jej edycje będą obfitowały w nowe pomysły na współpracę rynków kapitałowych naszego regionu.”

W liście skierowanym do uczestników konferencji Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów podkreślił znaczenie GPW dla gospodarki: – Rola rynku kapitałowego z centralną pozycją Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie z perspektywy gospodarki realnej jest nie do przecenienia. List odczytał Piotr Borowski, Członek Zarządu GPW. 

W debacie „30 lat doświadczeń GPW na rzecz rozwoju rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej” moderowanej przez Michała Piątka, Dyrektora Działu Analiz i Strategii GPW udział wzięli Alexander Saveliev z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Nikoloz Gagua z Narodowego Banku Gruzji, Davit Nahapetyan z Centralnego Banku Armenii oraz Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW. Paneliści rozmawiali o kamieniach milowych ostatnich 30 lat istnienia GPW, korzyściach i wyzwaniach wynikających z transferu technologii pomiędzy krajami regionu Trójmorza, a także o światowych trendach w obszarze integracji rynków kapitałowych.

Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW wśród kamieni milowych, jakie udało się osiągnąć giełdzie warszawskiej w ciągu ostatnich 30 lat wymienił zakwalifikowanie przez agencję indeksową FTSE Russell polskiego rynku kapitałowego do grona rynków rozwiniętych: – Główne kamienie milowe podsumowujące nasze dokonania w przeszłości to moment kiedy staliśmy się najpierw rynkiem wschodzącym, a później w 2018 roku rynkiem rozwiniętym.

– Giełda gruzińska jest w tej chwili na wcześniejszym etapie rozwoju niż GPW. Musimy robić więcej na rzecz rozwoju gruzińskiego rynku kapitałowego, by przejść na następny etap rozwoju gospodarczego. W przyszłości będziemy również stawiali na większą skuteczność, a integracja w regionie Trójmorza będzie odgrywała kluczową rolę – mówił Nikoloz Gagua z Narodowego Banku Gruzji. 

– Każdy kraj postsocjalistyczny musiał stawić czoła przemianie z gospodarki centralnie sterowanej na rynkową. Polska zdała ten egzamin z sukcesem. Polski rynek kapitałowy jest rynkiem dojrzałym, dlatego wiedza jaką posiada GPW może być przydatna w rozwijaniu rynku kapitałowego w Armenii, również z perspektywy banku centralnego. Naszym celem jest stworzenie przestrzeni do różnorodności w systemie finansowym – podkreślił Davit Nahapetyan z Centralnego Banku Armenii. 

invest

– Staramy się przyjąć rolę instrumentalną wobec celów i ambicji naszych klientów. Przykładem takiego „success story” może pochwalić się Gruzja, która bardzo dobrze przeprowadziła restrukturyzację, także przy naszym udziale. Motor integracji w regionie Trójmorza musi ewoluować z aspiracji na rzecz ambicji. To jest najwyższy czas, by wspólnie działać. Integracja będzie się wiązała z wielkim wysiłkiem, ale warto zapłacić tę cenę – powiedział podczas panelu „30 lat doświadczeń GPW na rzecz rozwoju rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej” Alexander Saveliev z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. 

W wystąpieniu „GPW jako spółka technologiczna” Witold Wiliński, Prezes Zarządu GPW Tech przedstawił rozwój technologiczny Grupy Kapitałowej GPW, który jest jednym z priorytetów strategii #GPW2022. Kluczowym elementem tego procesu było powołanie spółki GPW Tech, której zadaniem jest budowa autorskich rozwiązań technologicznych w obszarze działania GPW. Prezes GPW Tech pokreślił istotę wymiany doświadczeń w regionie Trójmorza w obszarze technologii informatycznych oraz produktów z tym związanych.

– W przypadku wszystkich produktów, które sprzedajemy w ramach GPW Tech, mamy do czynienia z doświadczeniem pierwszego użytkownika. Jako spółkę technologiczną interesują nas rynki Europy Środkowej i Wschodniej ze względu na pokrewieństwo kulturowe, a także region kaukaski. Trzeci region to Bliski Wschód i Afryka, a kolejny to Ameryka Łacińska – wskazał Witold Wiliński, Prezes Zarządu GPW Tech.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena akcji comarch | datawalk giełda | frank kurs | usd/pln prognoza | giełda comarch | kurs biomed | sp500 kurs |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here